Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Młodzi inwestorzy narażeni są na popełnienie wielu błędów inwestycyjnych. Wiedza o potencjalnych pułapkach oraz sposobach na ich uniknięcie pozwoli wystrzec się straty nerwów, czasu oraz pieniędzy. Poniżej przedstawiamy najczęściej pojawiające się potknięcia obserwowane na rynkach pieniądza cyfrowego. Jednocześnie pragniemy upewnić Cię, że zarabianie na kryptowalutach nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście pod warunkiem stosowania się do określonych zasad. Jeśli ich nie zignorujesz, możesz liczyć na spore zyski.

Błąd 1: uważasz, że wiesz więcej, niż to jest w rzeczywistości

Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów na samym początku drogi inwestora w kryptowaluty. Wiedza o tym, że jednak jest inaczej, przychodzi znacznie później – zazwyczaj w momencie, w którym może on pochwalić się znacznymi stratami zainwestowanych uprzednio środków. Musisz pamiętać, że wraz ze wzrostem twoich zysków, będzie rosła również twoja pewność siebie. Prawdopodobnie nadejdzie taki moment, w którym będziesz przekonywać sam siebie, że nie możesz stracić okazji na dobry zysk i zaczniesz ślepo wydawać pieniądze. Oczywiście bez przeprowadzania wcześniej dokładnej analizy. To z kolei spowoduje, że twój kapitał zacznie maleć. Sposobem na uniknięcie pomyłki będzie tutaj przede wszystkim podchodzenie do swoich inwestycji na chłodno i ścisłe trzymanie się swojego planu inwestycyjnego.

Błąd 2: łatwo dajesz ponieść się emocjom

Kolejną bardzo ważną zasadą mądrego inwestowania jest niepoddawanie się emocjom. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ tam, gdzie pojawiają się emocje, zanika zdrowy rozsądek. Na pewno pamiętasz swoją ostatnią decyzję podjętą w trakcie wzburzenia? Nie była ona z pewnością racjonalna… Najprostszym sposobem uniknięcia tego błędu jest praca według założeń, które ustaliłeś w swoim planie inwestycyjnym. Powinien on zawierać informacje na temat tego, dlaczego inwestujesz w określone aktywo oraz jakie są twoje cele. Pamiętaj również, że im bardziej konkretny jest ten plan, tym bardziej będziesz go przestrzegać oraz podejmować trafne decyzje.

Błąd 3: chcesz za dużo

Chciwość to jedno z tych uczuć, które kieruje nas w niewłaściwą stronę – również wtedy, kiedy to zachłanność innych ludzi wiedzie nas na pokuszenie. Przekład? W zeszłym roku podczas rekordowych zwyżek na rynkach kryptowalut wszyscy mówili tylko o inwestygacjach w Bitcoin, co sprawiło, że wiele osób zaczęło sądzić, iż w szybkim czasie dorobią się prawdziwej fortuny, Do rynku dołączało zatem wielu niedzielnych inwestorów, których wiedza na temat jego specyfiki była naprawdę znikoma. To był doskonały moment na to, aby zastanowić się, czy przypadkiem nie doszło do przewartościowania tej kryptowaluty i zacząć oczekiwać spadków.

Błąd 4: brak dywersyfikacji

Brak dywersyfikacji portfela oznacza, że inwestor decyduje się na inwestowanie tylko w jedno (lub zaledwie kilka) aktywów. Zazwyczaj dzieje się tak, że jeśli jedna rzecz traci na wartości, trader inwestujący tylko w to aktywo traci pieniądze. Niekiedy są to spore sumy. Z kolei osoba, w portfelu której znajdują się różne środki, zarabia nawet wtedy, kiedy jedna z jej inwestycji zniżkuje. Receptą na straty jest zatem zbudowanie dobrze zbilansowanego portfela, opierającego się na kilku naprawdę dobrych projektach –  najlepiej takich, które działają w różnych obszarach. Faktem jest, że dobrze opracowany portfel inwestycji pozwoli ci na zminimalizowanie potencjalnych strat, kiedy pojawią się spadki kursów.

Błąd 5: nie inwestuj więcej niż możesz sobie na to pozwolić

Kolejna zasada, która stanowi podstawę inwestowania. Podejmując się inwestycji musisz pamiętać, że zawsze może pojawić się ogromna fala spadków. Jeśli zdecydujesz się zainwestować wszystkie posiadane przez siebie środki finansowe, możesz spodziewać się, że stracisz je bezpowrotnie. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem będzie podzielenie budżetu domowego na części i trzymanie się założenia, że inwestowanie możliwe jest jedynie do kwoty, którą początkowo sobie założyliśmy.

Rate this post

Leave a comment