Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Aresztowanie przez rosyjską policję pracownika poczty za wydobywanie kryptowalut w miejscu pracy

Były już pracownik rosyjskiego, państwowego systemu pocztowego został aresztowany przez tamtejsze organy ścigania za używanie sprzętu należącego do spółki publicznej do miningu kryptowalut. Według niepotwierdzonych jeszcze spekulacji, podejrzany mógł wykorzystywać publiczny sprzęt do wydobywania kryptowalut przez okres nawet sześciu miesięcy.

Ostatnie lata to wzrost popularności kryptowalut oraz idąca za tym rozsnąca również ich wartość. Aktywa cyfrowe stały się dobrem pożądanym, a przy tym wygodnym w użytkowaniu, umożliwiającym dodatkowo wykorzystywanie ich poza systemami bankowymi, z dala od nadzoru finansowego państw. Przy czym  kryptowaluty nie są już w większości krajów niczym nielegalnym, a wiele osób nabyło te aktywa na giełdach albo zdobyło za pomocą specjalistycznych, przez siebie zakupionych i przy życiu opłacanej przez siebie energii użytkowanych urządzeń, zwanych potocznie koparkami kryptowalut. Nie wszyscy jednak weszli w posiadanie kryptowalut w sposób całkowicie legalny.

Zdarzały się, ciągle zdarzają i z całą pewnością zdarzać się będą w przyszłości przypadki osób, które wykorzystują do pozyskania kryptowalutowych dóbr sprzęt albo energię do nich nienależące. Na przykład w grudniu roku ubiegłego opinia publiczna została poinformowana o przypadku użytkownika krytpowalutowego sprzętu, który wykorzystywał do wykopywania kryptowalut swoją pracę w radiu. Jeszcze przedtem natomiast, gdyż w październiku 2019 roku wpadł na wykorzystywaniu zasobów energetycznych swojego miejsca pracy, pracownik elektrowni jądrowej. Zarówno te dwa, jak i inne przypadki zostały oczywiście odpowiednio ukarane, gdyż owe osoby wykorzystywały zarówno czas pracy, jak i miejsce swojego zatrudnienia oraz energię do nich nienależąca do czerpania osobistych korzyści. Bez używania eufemizmów, są to po prostu złodzieje.

Nowy przypadek wydobywania kryptowalut w miejscu pracy w Rosji

Dzięki przekazom lokalnego dostawcy informacji RNS mogliśmy się dowiedzieć o kolejnym tego rodzaju przypadku nadużycia. Były już szef rosyjskiej poczty regionalnej wykorzystywał rozbudowaną sieć biurową wraz ze sprzętem do wydobywania kryptowaluty o potężnej mocy obliczeniowej do prywatnych celów wydobywczych. Działo się to w blisko 80-tysięcznym mieście Mineralne Wody, leżącego u stóp Wielkiego Kaukazu na południu Rosji i należącego administracyjnie do regionu o nazwie Kraj Stawropolski. Według wstępnych wyliczeń praktyka mogła trwać ok. 6 miesięcy.

Do swojego procederu podejrzany wykorzystywał całe mnóstwo profesjonalnych urządzeń, które ze względu na ciągłe użytkowanie uległy w końcu uszkodzeniu. Urządzenia należały do poczty rosyjskiej, a wynikłe z tego powodu szkody oszacowano na ok. 30 000 rubli, czyli ok. 385 euro.

Suma z pozoru niewielka, ale są to jedynie koszty napraw urządzenia. Ponadto podejrzany został oskarżony o nadużywanie alkoholu w miejscu pracy oraz o kradzież energii elektrycznej. Obecnie, ze względu na ciągle trwające dochodzenie nie wszystko jest jeszcze ujawnione, w tym nie została podana do publicznej wiadomości tożsamość podejrzanego.

Rate this post

Leave a comment