Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Po wielu perturbacjach kurs Bitcoina przebił się przez granicę 9 000 dolarów amerykańskich za sztukę. Czy to oznacza więcej dla przyszłości króla kryptowalut aniżeli tylko wzrost ceny jednostkowej? Czy są czynniki mogące wpływać na jej cenę w ciągu kolejnych dni? Przyjrzyjmy się temu?

Cena Bitcoina przebija poziom 9 000 USD

Niektóre portale śledzące na bieżąco kurs BTC sugerowały już wcześniej, że została przebita granica 9 000 USD. Jednakże dopiero teraz przebicie się kursu przez tę granicę stało się na tyle wyraźne, że widać to już na wszystkich giełdach. Potwierdza to przede wszystkim najsłynniejsza strona pozwalająca śledzić kursy wszystkich kryptowalut oraz tokenów, czyli CoinMarketCap.

Obecnie (19.01, godzina 11:18) podawana przez stronę cena jednego BTC wynosi w dolarach amerykańskich 9067,53, co daje nam wynik 2.13% wzrostu w przeciągu ostatnich 24 godzin, chociaż w tym czasie cena BTC wynosiła i więcej, gdyż ponad 9100 USD. Z pozoru dwuprocentowy wzrost może wyglądać na niepozorny, ale przebita została kolejna psychologiczna granica i obecnie przed nami granica 9 500 USD, a dalej okrągłe 10 000.

Czynniki napędzające wzrost BTC

Skok ceny z całą pewnością ma związek ze zbliżającym sie z każdym dniem halvingiem. Niby ma się to odbyć dopiero  w maju, czyli za ok. cztery miesiące, ale sam fakt jego nieuchronnego nadejścia musi działać na wyobraźnię inwestorów. Wejście halvingu w życie to zmniejszenie o połowę podaży nowych Bitcoinów na rynku, a poprzednie halvingi (dwa) pokazały, że takie wydarzenie prowadzi do dużej hossy, a w konsekwencji powstania wielkiej bańki na całym rynku kryptowalut.

Ludzie pragnący zarobić na Bitcoinie ruszają powoli na zakupy, a do tego dochodzą jeszcze czynniki geopolityczne, czyli Brexit oraz narastający konflikt USA z Iranem.

Nowy Rok Chiński

Innym czynnikiem mogącym mieć duży wpływ na wahania  kursu BTC, jest Chiński Nowy Rok.

W Chinach Nowy Rok jest nazywany Świętem Wiosny i jest to nie tylko najważniejsze, ale i najhuczniej obchodzone święto w Państwie Środka.. Nie jest to również święto krótkotrwałe, jak przykładowo weekendy, ale będzie trwało od 24 do 30 stycznia. O wadze tego święta niech świadczy fakt, że wszystkie te dni będą dniami wolnymi od pracy, a więc urzędy, firmy, a przede wszystkim banki będą w tym okresie zamknięte.

Okres ten sprzyja w Chinach świętowaniu i raczej nie grają oni wówczas na giełdach. Ponadto oficjalne zakończenie Chińskiego Nowego Roku, jako Święto latarni przypada w 2020 roku dopiero na 8 lutego. Co to oznacza dla kursu BTC?

Od 34 stycznia Chińczycy mogą mieć trudności z zakupem kryptowalut, a część z nich, aby mieć za co świętować, zapewne jakieś części portfela kryptowalutowego zechcą zamienić na waluty fiducjarne, żeby mieć za co świętować. Co jednak stanie się później?

Otóż bardzo prawdopodobne jest, że spóźniony, a obserwowany przez nas rajd Świętego Mikołaja, również Chińczyków skłoni do przyłączenia się do niego, a to może się przełożyć na spory skok cen na rynku kryptowalut.

Rate this post

Leave a comment