Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Powiązania finansowe istniejące pomiędzy firmami  powiązanymi z bitcoinem, kryptowalutami oraz blockchainem wskazują na to, że grupa tych interesów ma bardzo duży wpływ na rynek. To tylko jedno z „podejrzeń” pożyczonych z PFB (Polskiego Forum Bitcoin).

Na Polskim Forum Bitcoin zaistniał ostatnio ciekawy temat. Jak się później okazało był on poruszany już wcześniej. Dotyczy on bitcoina i jego niezależności odnośnie obowiązującego systemu  finansowego, a także rozwoju złota w cyfrowej postaci. Wątki te dotyczą właściwie niezależności bitcoina względem obecnie funkcjonującego systemu finansowego i rozwoju cyfrowego złota, idącego w niekorzystnym kierunku.

Rozległość zagadnienia sprawia, że należy go uznać za pewnego rodzaju podejrzenie lub nawet teorię spiskową. Bardzo trudne i czasochłonne jest przetworzenie znacznej dawki wiadomości, o której mówią uczestnicy forum.

Władający blokami

Nie tak dawno zaprezentowaliśmy artykuł na temat portfeli najbardziej majętnych bogaczy na blockchainie bitcoina.  Artykuł ten został oparty na badaniach dotyczących blockchaina BTC. Zrealizowała go firma Parsiq. Wierząc w prawdziwość przedstawionych informacji, można stwierdzić, że około 50% bitcoinów należy do 1805 różnych bitcoinowych adresów.

Zatem położenie systemu bitcoina jest dużo gorsze od położenia obecnie panującego systemu finansowego, ponieważ tam zaledwie 1% populacji nadzoruje 50% bogactwa o skali globalnej. W 2017 roku Forbes napisał,  że „mniej zamożna połowa populacji jest w posiadaniu takiego majątku, jak ośmiu najbogatszych ludzi na świecie”.

Przedstawione argumenty były także tematem rozmowy na wspomnianym wcześniej forum.

Dyskusję dotyczącą niezależności bitcoina prowadzili  powiedziałbym (na grupie od 2011), weterani, którzy w dużej mierze zasłużyli się społeczności bitcoinowej oraz kryptowalutowej. Co ciekawsze, duża ilość użytkowników twierdzi, że bitcoin od bardzo dawna (być może od początku funkcjonowania) jest pod władzą, czy też manipulacją największych  grup kapitałowych.

Jeden z użytkowników napisał:

„Istnieje marka Bitcoin, istnieje legenda Satoshi. Jednak w rzekomym opakowaniu znajduje się już coś innego, i z pewnością nie jest to waluta światowa, lecz akcje silnika służącego do dokonywania płatności. Został on stworzony według wymagań dużych grup kapitałowych. Tak samo demokracja jest tylko teatrem pozorów (głosowanie owszem jest, ale danej  partii brak wystarczająco szerokiego pola do działania z uwagi na brak suwerenności)”.

Wśród wspomnianych  weteranów można znaleźć między innymi zwolenników bitcoin cash oraz innych forków bitcoina, będących o wiele bardziej niezależnych.

Mówi się o zmowie deweloperów bitcoin core  i o rzekomej współpracy z hegemonią rynku krypto walutowego. Mowa tu o firmach takich jak Digital Currency Group (DCG) oraz Blockstream. Portfolioinwestycyjne DCG w instytucje blockchainowe posiada wysoką wartość. Z kolei weterani pokazują nawet roboczą wersję mapki, która przedstawia powiązania finansowe między różnymi spółkami.

 

Rate this post

Leave a comment