
Bitcoin jest najpopularniejszą walutą wirtualną. Eksperci uważają, że w przyszłości kryptowaluta może stać się powszechnym środkiem płatniczym. Obecnie wirtualne waluty w Polsce nie są środkiem płatności w charakterze prawnym. Oznacza to tyle, że w Polsce nie są one emitowane przez banki centralne. Może się to jednak szybko zmienić, ponieważ zainteresowanie Bitcoinami stale rośnie. W niektórych krajach można jednak płacić Bitcoinami, dzieje się tak na terenie Szwajcarii, czy też Niemiec.
Z kolei w Stanach Zjednoczonych osoby chcące płacić Bitcoinami muszą odprowadzać od takich transakcji podatek. Jak widać wszystko zależy od kraju, w którym występują kryptowaluty. Mimo tego, że Bitcoin istnieje tylko w Internecie, w niektórych miejscach można nim płacić.
W Polsce co prawda bez problemów można wydobywać Bitcoiny i je przechowywać w swoim wirtualnym portfelu, jednak nie jest to instrument finansowy uznawany przez polski rząd.
Co za tym idzie Bitcoin jako środek płatniczy jest dozwolony, jednak trzeba od takich transakcji płacić dodatkowy podatek VAT, więc nie zawsze jest to opłacalne.
W jakich krajach Bitcoin jest prawnym środkiem płatności?
Bitcoin jako środek płatniczy występuje w wielu krajach. Jest to prawny środek płatności np. w Niemczech, czy też Szwajcarii. Ten drugi kraj pozwala m.in. na płacenie podatków przy użyciu kryptowaluty, więc jak widać wyraźnie jest to spore udogodnienie dla osób, które od dłuższego czasu siedzą w branży kryptowalut i poszerzają swoją wiedzę.
Wiele osób zadaje pytanie Bitcoin jak płacić, jednak wszystko zależy od regulacji prawnych w danym państwie, a więc czy Bitcoin jest uważany za standardową walutę, czy też należy odprowadzać od takich transakcji podatek VAT. Warto w taką wiedzę uzbroić się przed zagranicznym wyjazdem, ponieważ na miejscu ludzi obracających kryptowalutami może spotkać niespodzianka. W Tajlandii obrót Bitcoinami jest nielegalny, w Wenezueli nie można ich nawet wydobywać. Państwa na całym świecie różnie podchodzą więc do kwestii płacenia Bitcoinami.
Bitcoin – jak płacić bez naruszenia prawa?
Jeśli kogoś interesuje temat Bitcoin jak płacić, zawsze może udać się na specjalistyczne fora internetowe, gdzie jest to dokładnie wyjaśnione przez ekspertów z rynku kryptowalut. Wiadomo, że na terenie Polski sprzedaż oraz zakup Bitcoinów jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem, jednak nie można płacić nimi swobodnie np. w sklepach osiedlowych. Co innego w Szwajcarii, dlatego też przydaje się w tym wszystkim znajomość regulacji prawnych.
Jeśli nie ma się na ten temat większego pojęcia lepiej nie decydować się na przeprowadzanie takich transakcji, bo może to poszczególnym osobom nie wyjść na dobre. Kwestia Bitcoin gdzie można płacić jest bardzo dokładnie opisana na forach specjalistycznych, więc to właśnie tam można zasięgnąć informacji na ten temat, gdy ktoś planuje wyjazd zagraniczny i zamierza podczas niego płacić kryptowalutami.
Bitcoin a zwyczajna waluta
Jeśli już wszyscy zainteresowani poszerzą swoją wiedzę na temat Bitcoin gdzie można płacić, dowiedzą się przy okazji, gdzie Bitcoin jest traktowany jako zwykła waluta. W Polsce zakupów poszczególnych towarów oraz usług przy użyciu Bitcoinów nie jest zwolniony z podatku VAT. Warto więc sobie to wszystko dokładnie przekalkulować, czy cała transakcja okaże się finalnie opłacalna pod kątem finansowym. W razie jakichś wątpliwości zawsze można poprosić o poradę:
- kancelarię prawną,
- doradców finansowych,
- ekspertów z branży kryptowalut.
Samodzielne poczynania nie zawsze muszą skończyć się dobrze, zwłaszcza wtedy gdy ktoś nie jest cierpliwy i chce jak najszybciej zakupić towary przy użyciu Bitcoinów. Naliczenie dodatkowego podatku VAT to spore obciążenie dla domowego budżetu, więc lepiej przed takimi transakcjami się wzbraniać, gdy nie zachodzi konieczność ich realizowania. Niektórzy chcą być jednak na czasie i wszystkie zakupy zamierzają realizować przy użyciu kryptowalut. Niestety nie zawsze jest to możliwe, więc warto dowiedzieć się nieco więcej o nakładanych ograniczeniach.