Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Choć moda na inwestycję w Bitcoin nieco ostatnio przygasła, a to głównie za sprawą znacznych spadków w ubiegłym roku, wszystko wskazuje, że boom na tę kryptowalutę jeszcze się całkowicie nie zakończył i właśnie notujemy kolejną fazę wzrostów. Do tej pory zainteresowani zakupem tokenów mogli to robić bez ograniczeń w większości krajów świata, ale to się pomału zmienia. Spora liczba Państw, pod naciskiem grup interesów przedstawicieli świata finansów, wprowadza ograniczenia lub nawet całkowity zakaz obrotu kryptowalutami, w tym BTC. Dzieje się tak rzekomo w interesie nas samych, by chronić nas przed możliwymi stratami. Zobaczmy, gdzie bitcoin jest nielegalny, gdzie bitcoin jest legalny i jak wygląda jego sytuacja prawna w Polsce.

Kraje gdzie bitcoin jest legalny – w pełni i częściowo

Na pierwszym miejscu należy wymienić zwłaszcza Japonię. Co nie powinno nikogo dziwić, gdyż do niedawna to właśnie z kraju kwitnącej wiśni pochodziło najwięcej klientów indywidualnych, ochoczo inwestujących posiadane środki w BTC właśnie. Jakby tego było mało już w 2015 roku japoński rząd uznał rolę bitcoina za adekwatną do pieniędzy. Na tym jednak nie koniec – w 2017 roku właśnie w tym kraju oficjalnie zalegalizowano bitcoina, nadając mu status pełnoprawnego środka płatniczego. Od tego czasu ten kraj wiedzie prym w regulacjach sprzyjających tej walucie. Kolejnym przykładem kraju dość przychylnego bitcoinowi w swojej polityce jest Izrael, ostatnim czasem wyrastający na technologiczną potęgę. Oficjalnie dopuścili oni jego wykorzystanie, zarówno do inwestycji, jak i do dokonywania zakupów. Jednym mankamentem dla potencjalnych inwestorów jest 25-procentowy podatek od osiągniętych zysków. Jest to pewna cena, jednak wydaje się całkiem rozsądna za legalizację zysków.

Kup bezpiecznie Bitcoin na sprawdzonych giełdach

BitcoinBitcoin CashBitcoin GoldBitcoin DiamondBitcoin SV
Bitbay.netBitbay.net Bitbay.net Bitbay.net Bitbay.net
Coindeal.comCoindeal.comCoindeal.comCoindeal.comCoindeal.com
Binance.comBinance.comBinance.comBinance.com

A jak wygląda sytuacja w największej gospodarce świata? W Stanach Zjednoczonych sytuacja jest dość niejednoznaczna. Z jednej strony banki i wydawcy kart bardzo ostro walczą z kryptowalutami, wstrzymując od 2018 możliwość ich zakupu przy pomocy swoich kart kredytowych. Wśród banków sabotujących BTC można wymienić, chociażby JPMorgan, Bank of America i Citigroup. Wcześniej Capital One i Discover Financial Services, czyli dwaj duzi wydawcy kart kredytowych wycofali się z obsługi zakupów kryptowalut. Z drugiej strony we wrześniu 2018 roku amerykański sąd przyznał, że kryptowaluty spełniają definicję towaru i podlegają pod jurysdykcję amerykańskiego odpowiednika Komisji Nadzoru Finansowego – CFTC. W ten sposób niejako uznano legalność tego środka, jak i jego podległość pod krajowego regulatora.

Do krajów, gdzie bitcoin nie jest ograniczany, należą m.in. : Brazylia, Czechy, Finlandia, Słowacja. W Szwajcarii możemy zaś przy jego użyciu płacić nawet podatki (w niektórych miastach).

Polska – kraj, gdzie bitcoin jest legalny?

W Polsce nie ma dokładnych regulacji, opisujących regulacje Państwa nad bitcoinem. Na tej podstawie śmiało można założyć, że nie jest nielegalny. Aby potwierdzić jej status, złożono w 2016 roku interpelację do Ministerstwa Rozwoju i Finansów. W odpowiedzi z 2 listopada tego roku stwierdzono, że jest on legalny, ale będzie działała grupa ekspercka, która rozważy różne aspekty związane z walutami wirtualnymi. Dodatkowo w grudniu 2016 roku Bitcoin został wpisany do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, ponadto obrót nimi jest ujęty w PKD.

Choć ich status nie jest dokładnie określony, to z pewnością można stwierdzić, że Polska nie jest krajem, gdzie bitcoin jest nielegalny. W dodatku obrót nim jest opisany w prawie podatkowym. Jest traktowany jako towar, więc jego wymiana na inny jest wymianą barterową. Problemem jest 23-procentowy VAT, ale przy obrotach na giełdzie jest traktowany jako środek płatniczy, co zwalnia go z tego podatku. Od zysków musimy oczywiście zapłacić 18 lub 32-procentowy podatek dochodowy.

Kraje, gdzie bitcoin jest nielegalny

Warto opisać drugą gospodarkę świata – Chiny. Od minionego roku wszystkie chińskie giełdy sprzedające BTC są zamknięte. Jeszcze udaje się obejść tę blokadę chińskim internautom, ale rząd właśnie pracuje nad uszczelnieniem systemu. Podobne kroki podejmują Indie, których rząd stwierdza, że BTC nie jest prawnym środkiem płatniczym. Pierwszym krajem na świecie, który zabronił obrotu bitcoinem jest natomiast Tajlandia. Podobna sytuacja ma miejsce w Wenezueli.

Sprawdź nasze analizy i kursy poszczególnych kryptowalut:

 

5/5 - (6 votes)

Leave a comment