Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin. Od czasu swojego pojawienia się w 2009 roku zaliczał on wiele wzrostów i upadków i stał się tematem wielu rozmów i debat. Obecnie uważany jest za przodka wszystkich kryptowalut, a mimo to jednak od 10 lat okrywa go aura tajemniczości. Nikt bowiem nie wie kim jest twórca Bitcoin. Kto stworzył ten zaawansowany system? Kim jest ta osoba lub grupa osób? Kto to jest Satoshi Nakamoto?

Początek Bitcoin. Kto wymyślił jak to ma działać?

Pierwsze wzmianki pojawiły się już w połowie 2008 roku. Ktoś wtedy zarejestrował domenę bitcoin.com, a dwa miesiące później opublikowano pracę „BitCoin — elektroniczny system płatności typu peer-to-peer”. Właśnie wtedy świat po raz pierwszy usłyszał o Satoshi Nakamoto. 3 stycznie 2009 roku napisane zostało zaś 30 tysięcy linijek kodu i to uznaje się za początek tej kryptowaluty.

Satoshi Nakamoto nie był jednak jedyną osobą, która pracowała nad Bitcoinem. Jego wczesnym entuzjastą był Hal Finney, programista, który działał w branży gier. W swoim poście z 2013 roku pisał, że jest zafascynowany całą ideą. To także on wydobył pierwsze monety, które zostały wysłane w ramach testu. Wielu uważało go także za twórcę kryptowaluty, ale on temu zdecydowanie zaprzeczał. Zmarł rok później, a w jednej z ostatnich wypowiedzi mówił, że nadal nie zna tożsamości autora.

Dlaczego twórca ukrywał swoją tożsamość?

Może być ku temu wiele powodów. Uważa się jednak często, że w ten sposób chce on uniknąć konsekwencji prawnych, które mogą nad nim wisieć. Nie byłby to bowiem pierwszy przypadek, że twórca nowej formy płatniczej miałby problemy z prawem. Było tak już bowiem w latach 90., gdy Bernard von NotHaus stworzył Liberty Dollar lub gdy w 2007 roku stworzono E-Gold. Dodatkowo sam twórca też mówił, że świat potrzebuje systemu, który bazowałby na kryptografii, a nie na zaufaniu do osób trzecich.

Możliwi twórcy Bitcoin.Kto stworzył perfekcyjny kod?

Przez lata wiele osób poszukiwało twórcy Bitcoina. Jedną z pierwszych osób, które o to podejrzewano, był Dorian S. Nakamoto, którego zdjęcie pojawia się, gdy wpiszemy w wyszukiwarkę Google „Satoshi Nakamoto„. To 70-letni mężczyzna mieszkający w Los Angeles. Sam jednak zapewniał, że nie jest on twórcą tej kryptowaluty, a w pewnym momencie sam Satoshi zabrał głos i poinformował, że Dorian Nakamoto to nie on.

W 2016 roku świat zaś obiegła informacja, że Satoshi Nakamoto to pseudonim australijskiego biznesmena Craiga Wrighta, który wtedy ogłosił, że jest twórcą Bitcoina i jako dowód pokazał kod. Ludzie byli jednak sceptyczni wobec tej kandydatury. Sam Wright w pewnym momencie usunął post z ogłoszeniem i opublikował pewnego rodzaju przeprosiny.

Te dwie osoby to nie jedyne, które się podejrzewa o bycie twórcami kryptowaluty. Na Wikipedii możemy znaleźć listę 13 osób, które podejrzewa się o bycie Satoshi Nakamoto. W pewnym momencie pojawiła się nawet teoria, która twierdziła, że za wszystkim stoi Elon Musk, twórca PayPala i Tesli. On jednak sam temu zaprzeczył.

Co wiemy o Satoshi Nakamoto?

Pewne jest to, że mamy do czynienia z osobą lub grupą osób, które są geniuszami. Według artykułu, który opublikowano w „New Yorker” kod tej kryptowaluty został uznany za bliski perfekcji. Wiadomo też, że Nakamoto płynnie posługuje się językiem angielskim. Napisał on bowiem tysiące słów na temat swojego dzieła i wszystko wskazuje, że jest on native speakerem angielskiego. Uważa się także, że może on być Brytyjczykiem. Teoria ta powstała, ponieważ sposób, w jaki używa on kolokwializmów, wskazuje właśnie na to miejsce pochodzenia. Współgra z tym także czas pojawiania się jego wypowiedzi. Były one wysyłane wtedy, gdy na wyspach był dzień.

To jednak wszystko, co aktualnie wiemy. Ciągle pozostaje jednak wiele luk, które prawdopodobnie nie zostaną uzupełnione w najbliższym czasie, a być może nawet nigdy. Satoshi Nakamoto bardzo dobrze dba o swoja prywatność i nie powinniśmy się spodziewać, że nagle zdejmie on swoją maskę i pokaże się światu. Prawdopodobnie jest tak, ponieważ chce on, by jego tożsamość przysłoniła to, co powinno być najważniejsze, czyli jego dzieło – bitcoin. Kto wymyślił ten system, uznał bowiem, że ludzie powinni wierzyć w sposób działania całej sieci, a nie w jedną osobę.

Sprawdź nasze analizy i kursy poszczególnych kryptowalut:

5/5 - (4 votes)

Leave a comment