Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zdecydowana większość Polaków, bez względu na wyznanie, 24 grudnia tradycyjnie spotyka się z rodziną przy świątecznym stole. A jak święta, to i czas na prezenty. To dobry moment, by podzielić się z bliskimi kryptowalutową pasją. Podarowanie w prezencie bitcoinów/satoshi to doskonała alternatywa dla tradycyjnych, nudnych i często bezużytecznych prezentów. Jak zrobić bitcoinowy prezent świąteczny?

Bitcoiny w prezencie – papierowy portfel

Dane niezbędne do korzystania z portfela możemy podarować w elegancki sposób, korzystając z papierowego portfela. Strona internetowa https://bitcoinpaperwallet.com/holiday-design/ umożliwia stworzenie takiego portfela. Znajduje się w nim adres, na który wpłaca się określoną kwotę, oraz indywidualny klucz – seed/mnemonic – niezbędny do wypłacenia bitcoinów. Trzeba pamiętać, że w przypadku użycia papierowych portfeli można wypłacać jedynie pełną kwotę.

Kup teraz Portfel sprzętowy Bitcoin Ledger Nano X

W trakcie przygotowywania prezentu w postaci papierowego portfela musimy zachować szczególną ostrożność. Trzeba pamiętać, że prywatny klucz do wypłacania bitcoinów w tym przypadku łatwo może zostać podpatrzony – czy to w czasie generowania go na stronie internetowej, czy podczas przesyłania pliku do drukowania. Tych ryzykownych punktów jest znacznie więcej. Jeśli więc nie jesteś pewien, czy twoje urządzenie ma zapewnione 100% ochrony, skorzystaj z rozwiązań przedstawionych poniżej.

Wpisz seed do portfela na gotowej świątecznej kartce

To rozwiązanie pozwala wyeliminować ryzyko kradzieży klucza. Najpierw należy zainstalować w telefonie wybrany portfel mobilny, na przykład Blockstream Green Wallet. Następnie, po odłączeniu urządzenia od Internetu, tworzymy nowy portfel. Seed/mnemonic oraz nazwę portfela zapisujemy na kartce świątecznej, czy to robionej własnoręcznie, czy kupionej – byle własnoręcznie. Następnie na ten adres wystarczy przelać wybraną sumę, a po otrzymaniu potwierdzenia odinstalować portfel na urządzeniu.

Największym plusem tego rozwiązania jest fakt, że tylko osoba obdarowana będzie miała dostęp do prywatnego klucza. Minusem może być to, że wiąże się z koniecznością przeprowadzenia obdarowanemu krótkiej prezentacji. Z pewnością jednak będzie nim fakt, że taki portfel to wciąż hot wallet, nawet bowiem odłączenie od Internetu nie daje gwarancji bezpieczeństwa. Dysponując większym budżetem warto skorzystać z rozwiązania chociażby firmy Crysposteel, umożliwiające bezpieczne zapisanie seeda/mnemonica.

Portfel Opendime na prezent

To jedna z najciekawszych opcji, również na święta. Rozwiązanie to można porównać do skarbonki – bitcoiny można wpłacać w każdym momencie, ale żeby je wypłacić, skarbonkę trzeba zniszczyć. Opendime można zamówić na stronie internetowej producenta, przy czym konieczne jest zamówienie przynajmniej trzech sztuk.

Wybór tej opcji zapewnia najlepsze zabezpieczenie klucza prywatnego. Generowany jest on bowiem bezpośrednio na urządzeniu i nikt nie ma do niego dostępu, w tym nawet osoba, która uruchamia portfel. Jest także oczywisty minus – zgubienie portfela równa się straceniu przypisanych bitcoinów.

Źródło: https://www.linkedin.com

Rate this post

Leave a comment