Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kampania prezydencka to gorący okres do dyskusji na wiele tematów. W USA rozgorzała debata na temat, które kwestie będą największymi kartami przetargowymi podczas zbliżającej się batalii o urząd prezydenta. Według wielu ekspertów to właśnie tematyka stricte związana z wirtualnym systemem monetarnym może okazać się jednym z najważniejszych pól, na których będą musieli zaprezentować swoje poglądy amerykańscy politycy.

Jest to spowodowane tym, że w USA powiększa się odsetek osób, które korzystają z usług m.in BTC i dlatego też pochylenie się nad tą tematyką może pozwolić kandydatom przyciągnąć do siebie duży elektorat nazwijmy to pro-kryptowalutowy. Andrew Yang, czyli kandydat na urząd prezydenta z ramienia Partii Demokratycznej już od dłuższego czasu bierze aktywny udział w rozmowach na temat wirtualnej waluty i technologii blockchain.

Jak się może okazać, będzie to jeden z głównych powodów, które mogą mu pozwolić w realny sposób zagrozić aktualnemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi w drodze po reelekcje. Yang bardzo chętnie dzieli się ze swoim punktem widzenia w amerykańskich mediach i taką wypowiedzią obdarzył ostatnio widzów programu The Coin; „Moja wizja gospodarki łączy się z ludźmi, którzy tworzą tzw. społeczność kryptowalut”.

Czy BTC może mieć realny wpływ na wielkość amerykańskiej gospodarki?

Program wyborczy Yanga zakłada m.in. uregulowanie zasad odnośnie platformy wirtualnych walut i technologii blockchain. Yang w swoich wypowiedziach twierdzi, że aktualne normy prawne są zbyt słabe, jak to określa „patchworkowe” ze względu na to, że niemal w każdym miejscu w USA obowiązuje inny kanon zasad odnoście kryptowalut. Trafnie porównuje zatem, że jest to system funkcjonowania łudząco podobny do tego z czasów, kiedy USA dopiero tworzyły się w jedną, suwerenną całość.

Polityk z Partii Demokratów podkreśla w swoich wystąpieniach, że rynek wirtualnych walut może okazać się prawdziwą żyłą złota dla USA. Uważa on proces lokowania funduszy w kryptowaluty i inne wirtualne aktywa jako pewnego rodzaju lokatę.

Same technologię niemal bez żadnej pomocy ze strony amerykańskich urzędników stały się ogromną siłą w machinie finansowej, a zatem jak nawołuje Yang należy pomóc tej branży wznieść się jeszcze wyżej i promować platformę wirtualnych walut wśród firm, osób prywatnych i bogatych inwestorów, którzy mogą zagwarantować tej branży wejście na wyższy poziom.

Ciche, ale znaczące wsparcie

Yang może liczyć na poparcie wielu znanych przedsiębiorców, których zdanie liczy się obecnie w opinii publicznej. Są to m.in takie persony jak Jak Dorsney (Twitter), Mick Gamson (LinkedIn), Sam Altman (YCombinator) czy Miles Lasater (F-Prime Capital Partners). Jednym z nowych „nabytków” Yanga jest Eton Musk, który niedawno zamieścił na swoim portalu internetowym swoje poparcie dla amerykańskiego Demokraty.

Koszmar Yanga

Niestety wiele wskazuje, że nie dojdzie do pojedynku na linii Trump i Yang. Jest to spowodowane niskimi szansami na udział Yanga w wyborach. Według przewidywań ekspertów głównym kandydatem do startu w wyborach prezydenckich z ramienia Demokratów jest Joe Biden. On też ma w swoim programie punkty zawierające kwestie wirtualnych walut, aczkolwiek w porównaniu do Yanga nie jest on ich takim entuzjastą i z pewnością nie przyciągnie do siebie tak dużej ilości wyborców pro-kryptowalutowych jakby to zrobił Yang.

Główną, partyjną rywalką Bidena może się okazać Elizabeth Warren. Ona niestety ma opinię osoby, która nawet nie tyle nie interesuje się kryptowalutami, a otwarcie okazuje swoją wrogość do nich, więc ona z pewnością nie przyciągnie do siebie wyborców, dla których temat wirtualnych walut jest bliski sercu.

Stosunek Trumpa do BTC

Urzędujący prezydent już dawno określił swoje poglądy na temat kryptowalut. Podobnie jak Warren nie jest ich entuzjastą, a ponadto głośno wypowiada się o ich szkodliwości. Przyrównuje je do narzędzia wykorzystywanego przez bandytów w celu defraudacji publicznych pieniędzy.

Gazeta „New York Times” podała ostatnio bardzo ciekawe informacje. Dotyczyły one doradcy i jednego  z głównych budowniczych zwycięstwa Trumpa wyborach prezydenckich w 2016 roku. Steve Bannon doradza Trumpowi, że powinien zainteresować się kwestią kryptowalut i zmienić do niej nastawienie. Jedno jest pewne temat kryptowalut będzie jednym z punktów spornych w nadchodzącej kampanii w USA i być może zagwarantuje komuś z kandydatów urząd prezydenta, a przynajmniej przybliży go do objęcia tej posady.

Rate this post

Leave a comment