Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin, czyli najpopularniejsza kryptowaluta na świecie niemalże od samego powstania cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W założeniach wydawała się idealnym zamiennikiem pieniądza fiat, a dzięki swojemu zdecentralizowaniu i ograniczonej podaży na rynku wydawał się być wolny od potencjalnego wpływu banków centralnych na swój kurs, jak również inflacji.

Przez lata przyzwyczailiśmy się do ciągłego dodruku waluty, zwłaszcza przez amerykański FED, który przyczyniał się do niemal niezauważalnego, lecz ciągłego spadku jej wartości. Lekarstwem na te rynkowe manipulacje wydają się właśnie kryptowaluty, z Bitcoinem na czele.

W dodatku, dzięki swojej budowie, pozwalającej na jej anonimowe posiadanie łączy ona zalety fizycznych środków z możliwościami, jakie daje obecność w internecie (m.in. wygodne błyskawiczne przelewy w dowolne miejsce na świecie). Jednak aktualnie ta waluta przeżywa trudniejszy okres. Omówmy pokrótce jej historię i zastanówmy się, kiedy i czemu bitconin rośnieczemu bitcoin spada w ostatnim czasie i czy nadal jest ciekawym sposobem na zainwestowanie wolnych środków.

Kiedy i czemu bitcoin rośnie – historia

Na swoim początku przez pierwszy rok BTC nie miał wycen – był raczej hobbystycznym projektem, za wydobycie pierwszego bloku przyznano niewyobrażalną, z dzisiejszego punktu widzenia, nagrodę 50 BTC. Najbardziej znaną transakcją w początkowym, 2009 roku było zapłacenie 10000 BTC za pizzę. Kolejny rok, 2010 przyniósł na rynek pierwszą giełdę – bitcoinmarket.com, oraz regularnie odświeżane wyceny, oscylujące od 0.3 centa do 8 centów (kilkusetkrotny wzrost wartości).

W tym też roku poprawiono poważne luki w systemie, które pozwalały na pewne manipulacje przy transakcjach. 2011 rok przynosi już wzrost aż do ponad 30 dolarów za jednostkę. Zaczyna się nim interesować coraz więcej ludzi i organizacji – z WikiLeaks na czele. Z uwagi na swoją bezkompromisową anonimowość zaczyna być szeroko wykorzystywany do anonimowych transakcji – również tych, dotyczących nielegalnych przedmiotów. Druga połowa roku przynosi pęknięcie bańki i spadki – powód, dlaczego bitcoin tanieje nawet do 3 dolarów. W 2012 roku nieznacznie odbija, pojawia się więcej firm i organizacji akceptujących BTC, staje się o nim coraz głośniej, również w tzw. mainstreamie.

Prawdziwy boom zaczyna się w roku 2013, kiedy pierwszy raz nieznacznie przekracza tysiąc dolarów za jednostkę. Zaczyna być bardzo popularny, prym w jego kupowaniu wiodą Chiny, następnie Japonia i Europa, mowa głównie o inwestorach indywidualnych. Pojawiają się bankomaty, w których można kupować bitcoina w pełni zautomatyzowany sposób. Kolejne lata przynoszą względną stabilizację jego wycen, co pozwala rozważać go jako realnego następcę tradycyjnych środków płatniczych, ze względu na niezależność, błyskawiczne transakcje i stabilność. W międzyczasie liczba punktów przyjmujących go w rozliczeniach wzrasta do ponad 160000 w 2015 roku.

Więc dlaczego bitcoin tanieje w tym czasie? W międzyczasie pojawia się kilka włamań i głośnych bankructw, lekko wpływających na jego wyceny. Nie zaburza to zainteresowania tym sposobem rozliczania. Prawdziwą rewolucję w wycenach bitcoina przynosi dopiero 2017 rok. Byliśmy świadkami prawdziwego szaleństwa na wycenach BTC, a jego cena na początku 2018 roku skacze do prawie 20000 (dwudziestu tysięcy) dolarów. Wszyscy zaczynają się zastanawiać czemu bitcoin rośnie i do jakiego poziomu uda mu się dobić. Pojawiają się prognozy, mówiące o potencjale ponad 100.000 dolarów. Niestety są błędne.

2018 – przełom – dlaczego bitcoin spada?

Początek 2018 przynosi przegrzanie rozgrzanego do czerwoności rynku BTC. Na początku roku widzimy spektakularne spadki, niemal niespotykane na tradycyjnych giełdach. W lutym jego kurs notuje pierwsze odbicie, niewiele powyżej 7000 dolarów. Wszyscy inwestorzy zastanawiają się, dlaczego bitcoin spada. Wśród przyczyn wymienia się pęknięcie bańki na rynku, napompowanej przez inwestorów, oczekujących że jakikolwiek walor może rosnąć w nieskończoność.

Do jego osłabienia przyczyniają się również działania władz wielu państw, m.in. Chin, mających na celu walkę z kryptowalutami. Dopiero pierwsze miesiące 2019 roku przynoszą odbicie, wskazujące na uporanie się z przyczynami, dlaczego bitcoin tanieje, czas pokaże, czy i na jak długo górą będą inwestorzy grający na wzrosty (tzw. byki).

Sprawdź nasze analizy i kursy poszczególnych kryptowalut:

5/5 - (4 votes)

Leave a comment