Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin jest walutą, która już od jakiegoś czasu, przez wiele państw jest uznawana za legalną. Obecnie odnotowujemy jej rekordowe wzrosty. Dowiedz się jaka jest historia tej waluty oraz jak się rozwija.

Skąd wziął się Bitcoin?

Chociaż sama waluta powstała na początku 20 wieku, jej początków możemy doszukiwać się we wczesnych latach 80, kiedy to David Chaum opracował podwaliny pod sieć blokową (blockchain). Kolejnym kamieniem dołożonym do powstania Bitcoina, była praca nad zapobieganiem przesyłaniu spamu z użyciem tokenów, które później zostały wykorzystane w Bitcoinie. Chociaż powszechnie uważa się, że był on pierwszą kryptowalutą, nie jest to do końca prawda. Jej koncepcja została przedstawiona już w 1998 przez Wei Deia, jednak nie przyjęła się przez sporo wad dotyczących zabezpieczeń oraz samego systemu transakcji.

Bitcoin zadebiutował w 2009, kiedy Satoshi Nakamoto opublikował dokument pt. “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”. Już z samego tytułu pracy dowiadujemy się że Bitcoin jest walutą, którą współtworzą użytkownicy i nie jest w żaden sposób centralnie kontrolowana. Waluta bardzo szybko zdobyła popularność bo już w lipcu 2010 roku powstała pierwsza bitcoinowa giełda.

Bardzo ciekawa jest sama postać twórcy “internetowego złota”, ponieważ pozostał on do dzisiaj anonimowy. Najprawdopodobniej pochodzi on ze Stanów Zjednoczonych, jednak nie jest to oficjalna informacja. Nie można również wykluczyć, że nie jest to jedna osoba, a cały zespół osób.

Kiedy powstały i czym są bitomaty?

Pierwszy bitomat powstał w październiku 2013 roku w Kanadzie (Vancouver). W Polsce również nie musieliśmy długo na niego czekać, bo pojawił się już w 2014 roku we Wrocławiu. W połowie 2020 roku było ich już ponad 10 tysięcy, a ich liczba ciągle rośnie i obejmuje nowe kraje. Znajdziemy go już we wszystkich największych polskich miastach (zobacz listę bitomatów w Polsce).

Urządzenie w zasadzie działa identycznie jak bankomat, z tym, że obsługuje tylko Bitcoiny. Aby z niego korzystać powinniśmy posiadać portfel kryptowalutowy, komórkę oraz oczywiście środki do wymiany waluty. Prosty interfejs poprowadzi nas krok po kroku przez transakcje tak, że nawet niedoświadczony użytkownik będzie w stanie z niego skorzystać.

Jak działają kasyna Bitcoin?

Wraz ze wzrostem popularności samej waluty, zaczęto szukać nowych możliwości jej wykorzystania. Dość szybko na rynku pojawiły się kasyna obsługujące większość popularnych kryptowalut. Z ich pomocą właściciele często starali się omijać przepisy dotyczące obowiązku legalizacji działalności hazardowej, poprzez zastosowanie tricku polegającego na tym, że w teorii oferowali oni jedynie wymianę waluty. Do dzisiaj można spotkać punkty działające na tej zasadzie, jednak nie działają one w pełni legalnie, co oznacza, że gracze wystawieni są na ryzyko utraty pieniędzy bądź kar finansowych.

Zalety Bitcoina

Zdecydowanie dużą zaletą korzystania z kryptowalut, jest jej zdecentralizowana natura. Pozwala to przeprowadzać transakcje bez żadnych pośredników co obniża koszty. Waluta jest też ograniczona w ilości do 21 milionów, co czyni ją niepodatną na inflację oraz deflację.

Zaletą jest również otwartość kodu, to znaczy, że każdy ma do niego dostęp i w każdej chwili może go zweryfikować. Posiada on nowoczesne i praktycznie niemożliwe do złamania zabezpieczenia, które zapewniają duże bezpieczeństwo transakcji.

Dzięki zastosowanym technologiom możemy w prosty, względnie anonimowy i szybki sposób przesłać pieniądze. Może to zrobić nawet mało doświadczony użytkownik.

Leave a comment