Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Suma transakcji przetworzonych przez sieć Bitcoina od chwili rozpoczęcia przez niego działalności jest równa wartości 11 bilionów dolarów. Obserwuje się także stały wzrost wartości sieci przy okazji transferów okazjonalnych o łącznej wartości jednego miliarda dolarów.

Stały wzrost wartości sieci Bitcoin

Następuje stała zmiana rozmiarów sieci BTC. Równocześnie rośnie wartość przesyłanych przez nią transakcji. Na ten moment dzienna wielkość przeprowadzanych transakcji oscyluje pomiędzy $300 milionami a prawie $1 miliardem. Same giełdy obracają 2.9 mln BTC, w dodatku bez zmian adresów. Licząc od samego początku istnienia, przez Bitcoina przeszło już 11 bilionów $.

Zwykle wzrost aktywności sieci tej najpopularniejszej waluty wzrasta w okolicach znaczących ruchów cenowych. Ostatnim razem BTC zwiększyło wartość transferów oraz ich liczbę bezpośrednio przed obniżeniem ceny do poziomu nieprzewyższającego $7500.

Różnorodne transakcje.

Poza prawdziwymi oraz wartościowymi transakcjami sieć BTC ginie wśród spamu. Podobna sytuacja miała już miejsce pod koniec 2017 roku. Wówczas konieczne było umieszczenie na kilka godzin transakcji w bloku oraz potwierdzenie jej. W jeszcze innym przypadku sieć zmuszona była do przetworzenia kilku wysokowartościowych transakcji.

W ciągu 10 lat ogół transakcji bitcoina nie były nie do ocenzurowania. Praktycznie nigdy nie śledzono transakcji nie były śledzon. W dalszym ciągu jednak niemożliwe jest zamrożenie, ograniczenie oraz wykluczenie środków w tej sieci. Nie jest to możliwe nawet mimo tego, że można sprawdzić pochodzenie coinów śledząc historie transakcji.

Widoczny jest także trend analityczny, śledzący powiązania pomiędzy portfelami, mający na celu wykrycie ewentualnych nielegalnych aktywności. Podmiotem tego typu jest Coinfirm.

Duża liczba transakcji, nie spowodowała zbyt wielu przestojów sieci bitcoin. Doszło do tego jedynie kilka razy. Aktualna opłata w bloku to $0,26 z kwoty $5. Dla niektórych klientów, posiadających najgrubsze bitcoinowe portfele, zwanych „wielorybami”, sensowny byłby wydatek nawet kilkuset dolarów.

Co więcej, sieć BTC ma już więcej niż 9300 aktywnie działających węzłów. Sprawia to, że ocenzurowanie transakcji jest praktycznie niemożliwe. Duża ilość nowopowstałych bloków produkowana jest przez poole miningowe, które jest dosyć zasobne i ma wysoką siłę obliczeniową. Większa część z nich czerpie tę siłę prosto z Chin.

Pomimo dużego spadku aktywności w początkowym okresie bieżącego roku, adopcja bitcoina wciąż utrzymuje się na dosyć wysokim poziomie. Proces przyswajanie kryptowalut nigdy nie był tak prosty. Usługodawcy wycofywali się z użytkowania bitcoina z uwagi na jego wysoką zmienność oraz poziom trudności użytkowania. Odpowiedzią na te problemy są nowe aplikacje, ustawiające bitcoina jako narzędzie do wymiany oraz tworzące łatwe w obsłudze interfejsy służące do obsługi płatności. Najprawdopodobniej to właśnie są te prawdziwe rozwiązania, potrzebne zwykłym użytkownikom. Przyczyni się to dodaniu kilku zer do 11 bilionów dolarów.

Rate this post

Leave a comment