Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Opisując kryptowalutę, używa się określenia waluta cyfrowa lub wirtualna. Jest to pieniądz zdecentralizowany, który nie podlega żadnej jurysdykcji. Ponadto emitenci danej kryptowaluty z góry ustalają jej nakład, który nie może być dodrukowywany. Cyfrową walutę można porównywać do metali szlachetnych, które się wydobywa i których jest określona z góry ilość na ziemi.

Bitcoin – co to?

Bitcoin to pierwsza i najpopularniejsza kryptowaluta na świecie, stworzona przez anonimową osobę lub grupę o pseudonimie Satoshi Nakamoto w 2009 roku dla w umożliwienia płatności w świecie wirtualnym bez udziału pośredników. Obecnie stała się tak popularna, że traktuje się ja jako aktywo a nie środek płatniczy. Wydobytych zostało już 17,8 mln Bitcoinów, a ze względu na ustaloną pulę 21 mln sztuk, do wydobycia pozostało jedynie 3.2 mln Bitcoinów.

Bitcoin – zalety

  1. Popularność – Bitcoin jest znany i uznany. Wielu internetowych usługodawców umożliwia płatności za pomocą tej kryptowaluty.
  2. Łatwość dostępu – Bitcoin jest łatwo dostępny, wystarczy mieć dostęp do Internetu, w tym przez telefon komórkowy. Dzięki temu mamy możliwość regulowania płatnosci za produkty i usługi na całym świecie i bez konieczności dokonywania wymiany walut.
  3. Brak opłat manipulacyjnych – Płacąc kartą lub przez telefon walutą fiducjarną mamy do czynienia z bankami i pośrednikami, kryptowaluta umożliwia płatności P2P, czyli bez pośredników.
  4. Anonimowość – Bitcoinem można płacić, nie zdradzając swojej tożsamości.
  5. Brak inflacji – Bitcoin posiada mechanizm obronny przed inflacją polegający na ograniczonej jego podaży.

Bitcoin – wady

  1. Ryzyko – Zakup Bitcoina wiąże się z ryzykiem, gdyż kurs kryptowaluty podlega zmianom. W wypadku Bitcoina można więc na transakcji kupna dużo zyskać, jak i wiele stracić. Największą wartość Bitcoin uzyskał w grudniu 2017 roku, gdzie dotarł do ceny niemalże 20 000 USD, największy spadek natomiast miał miejsce w styczniu 2019, gdy wartość jednego Bitcoina wyniosła 3.501 USD i była na poziomie nieopłacalności jego wydobycia. Natomiast już w sierpniu 2019 wartość króla kryptowalut wzrosła do 10.442 USD. Spekulacja Bitcoinem niewiele się różni od handlu innymi instrumentami finansowymi i warto o tym pamiętać.
  2. Brak nadzoru – Bitcoiny nie posiadają regulacji ani zabezpieczeń bankowych. Utrata klucza do swojego portfela walutowego wiąże się z utratą środków. 
  3. Spekulacje – Wielu krytyków Bitcoina uważa, że jego kursy są sztucznie napędzane. Bierze się pod uwagę entuzjazm internautów albo wpływ tzw. wielorybów. W obu wypadkach ceny nie określają prawdziwej wartości waluty.
  4. Anonimowość – Ta cecha jest zarówno zaletą, jak i wadą wszystkich kryptowalut, gdyż często służą one do prania pieniędzy oraz innych działań przestępczych.
  5. Nieodwracalność transakcji – zlecenie przelewu na błędny adres oznacza utratę środków bez prawa do odwołań, gdyż Bitcoin nie posiada swojego regulatora i nadzorcy.

Kryptowaluty – co zmieniły?

Kryptowaluty są wciąż nowym instrumentem finansowymt, ale ci, którzy uwieżyli w jego potencjał na początku i nikoniecznie, gdy zadebiutował z wartością 0,05 USD, są już zapewne milionerami. Przy tym Bitcoin jest walutą młodych i wykształconych, a więc mających przyszłość przed sobą. Nie oznacza to jednak, że komukolwiek Bitcoin jest zabroniony ani inne altcoiny, a przyszłość i rozwój technologii blockchain wyraźnie wskazują na rozwój kryptowalut.

Także samo wejście w posiadanie Bitcoina jest coraz łatwiejsze, czy to poprzez kupno, czy wydobycie. istnieją zaawansowane urządzenia tzw. koparki, a dla kupna działa szereg giełd kryptowalutowych, kantorów albo nawet transakcji bezpośrednich między użytkownikami.

Barier dla posiadania Bitcoina praktycznie nie ma, chociaż w niektórych państwach, np. w Tajlandii kryptowaluty są nielegalne, a z kolei w Wenezueli wydobywanie Bitcoinów jest zabronione. Inne państwa pracują nad własną kryptowalutą, jak ma to miejsce w Chinach, a w Polsce kryptowaluty są legalne, a zyski z ich sprzedaży podlegają opodatkowaniu.

Rate this post

Leave a comment