Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin, czyli najpopularniejsza i mająca największą kapitalizację kryptowaluta na świecie w 2017 i na początku 2018 wydawał się finansowym perpetuum mobile – jego wyceny rosły tak dynamicznie, że spodziewano się rychłego przekroczenia bariery 100.000 dolarów za 1 BTC. Głównymi zapytaniami z nim związanym w internetowych wyszukiwarkach były – bitcoin gdzie handlować bitcoin gdzie inwestować. 

Można było odnieść wrażenie, że w BTC inwestował każdy i wszędzie. Niewiele osób zastanawiało się nad tym, że jakiś walor nie może rosnąć w nieskończoność, szczególnie w takim tempie. Jednak 2018 rok przyniósł inwestorom wiele boleści – cena spadła ponad trzykrotnie, pozbawiając niektórych oszczędności życia, lub przynajmniej znacznie je uszczuplając. Jednak, mimo sporych spadków, których byliśmy świadkami w ostatnim roku, inwestycje w tę kryptowalutę mogą nadal być bardzo dochodowe. Wiele zależy od tego, gdzie będziemy handlować i inwestować.

Bitcoin gdzie inwestować, by nie żałować?

Okazuje się, że nasz sukces zależy nie tylko od wyceny samych kryptowalut, ani wyboru, w którą z nich zdecydujemy się zainwestować, ale również od tego, jaką giełdę lub pośrednika wybierzemy do jego zakupu. Dlaczego ma to jakiekolwiek znaczenie? Warto prześledzić jego historię. Znajdziemy w niej kilka przypadków malwersacji, czy bankructwa giełdy, niosącego za sobą gigantyczne straty wśród użytkowników. Warto przypomnieć o bankructwie jednej z największych giełd – japońskiego giganta Mt. Gox w 2014 roku.

W ten sposób wyparowało ponad 744 tysięcy BTC, które w okresie najwyższej hossy byłyby warte prawie 15 miliardów dolarów (to nie literówka!). Polscy inwestorzy również niemało stracili – wystarczy wspomnieć o bankructwie jednej z najstarszych polskich giełd – Bitcurex. Całkiem niedawno, bo w październiku 2016 roku zaczęły się „problemy techniczne”, które po niespełna miesiącu przerodziły się w zakończenie działalności giełdy, grabiąc setki ludzi z oszczędności życia. Małe giełdy, o niskiej kapitalizacji bankrutują zresztą dosyć regularnie, w coraz mniejszym stopniu przykuwając uwagę opinii publicznej.

Sprawdź jak zmienia się kurs Bitcoin

W przypadku tak zaawansowanego szyfrowania, jakie wykorzystuje Bitcoin, odzyskanie utraconych tokenów jest niemożliwe w żadnym wypadku. Poza tym, oprócz bankructw giełd niektórych inwestorów spotykają kradzieże tokenów z kont, często dokonywane przez wyspecjalizowane grupy hakerskie.

Dotyczy to zwłaszcza osób inwestujących na słabo zabezpieczonych platformach. Warto mieć to z tyłu głowy podczas wyboru giełdy – lepiej wpisać bitcoin gdzie inwestować i samemu zrobić research, niż później stracić całą stawkę. Dobrą zasadą, której należy się trzymać, jest z pewnością handlowanie na dużych i sprawdzonych giełdach, cieszących się dobrymi opiniami, wysoką kapitalizacją i obecnych wiele lat na rynku.

Zacznij od inwestowania na sprawdzonych giełdach

BitcoinBitcoin CashBitcoin GoldBitcoin DiamondBitcoin SV
Bitbay.netBitbay.net Bitbay.net Bitbay.net Bitbay.net
Coindeal.comCoindeal.comCoindeal.comCoindeal.comCoindeal.com
Binance.comBinance.comBinance.comBinance.com

Bitcoin gdzie handlować – kolejne ważne pytanie

Jak już wspomniano we wstępie do tego artykułu, ostatnimi czasy bitcoin zaliczył sporo spadków, a kurs charakteryzuje się niespotykaną wręcz zmiennością. Wbrew obawom rodzi to bardzo dobre warunki do zarabiania pieniędzy – trzeba jedynie zmienić strategię inwestycyjną. Zamiast, jak robiło wiele osób do tej pory, po prostu kupić tokeny i czekać, aż zyski same się pojawią, należy aktywnie kupować i sprzedawać jednostki, tak aby zarabiać na każdej zmianie jego wyceny.

Dobra platforma powinna więc pozwalać nam nie tylko na zakup, ale również i na krótką sprzedaż BTC, co umożliwi nam również zarabianie na spadkach.  Ponadto, aby takie działania miały jakikolwiek sens, transakcje powinny być obciążone jak najmniejszymi prowizjami.

Niezbędnym warunkiem jest również duży wolumen obrotu, co pozwoli na obniżenie tzw. „spread’u”, czyli różnicy między ceną zakupu a sprzedaży w danej chwili, a także, co chyba najważniejsze na szybką sprzedaż lub zakup jednostek, w momencie, kiedy przeczuwamy nadchodzącą zmianę. Jak zatem widzimy bitcoin gdzie handlować to jedna z najważniejszych kwestii, nad którą musimy się pochylić. Świetnie sprawdzą się tu również duże, stabilne giełdy.

Sprawdź nasze analizy i kursy poszczególnych kryptowalut:

5/5 - (6 votes)

Leave a comment