Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Na wielu forach i platformach internetowych można znaleźć porady co do sposobów inwestowania w Bitcoina, ale niewiele jest informacji o tym, kiedy należy się takiej inwestycji wystrzegać. Tymczasem jest to również istotne, gdyż choćby podstawowa wiedza w tym zakresie pozwoli uniknąć bolesnych rozczarowań Bitcoinem.

Niedostatek środków inwestycyjnych

Może to się wydawać irracjonalne i niepotrzebne wzmiankowania, ale wcale nie należy do rzadkości wchodzenie w inwestycje z pożyczonymi pieniędzmi. Wielu ludzi, skuszonych powodzeniem Bitcoina oraz prognozami dotyczącymi wzrostów jego kursu, decyduje sie na zapożyczanie u znajomych albo nawet na wzięcie kredytu w banku, byleby kupić króla kryptowalut, dopóki to jeszcze jest możliwe. Powiedzenie, że jest to posunięcie bardzo nierozsądne, należy uznać za łagodne.

Zazwyczaj w taki sposób zachowują się nowicjusze, przy czym nie chcą kupować Bitcoina wówczas, gdy jego cena spada, ale przeciwnie, rzucają się wręcz do zakupów, gdy kurs Bitcoina wyraźnie, a nawet spektakularnie pnie się do góry.

Skutek takiej decyzji jest niemal zawsze taki sam – następuje korekta kursu i cena Bitcoina spada, wraz z tym zaś tacy niedzielni inwestorzy wpadają w panikę, natychmiast wyprzedając kryptowalutę, aby przynajmniej zminimalizować straty. To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ taka nauczka rzadko idzie w parze z nauką i przy kolejnym wzroście cały cykl następuje od nowa.

I wszystko to na pożyczonych pieniądzach, które trzeba przecież zwrócić, a to już grozi zapętleniem się w różne pożyczki, w tym takie najgorsze, czyli z lichwiarskim oprocentowaniem.

Brak rozeznania w temacie portfeli kryptowalutowych

Kupowanie bitcoina za pomocą niezweryfikowanego portfela krytowalutowego może się wiązać z łatwą utratą zainwestowanych środków. Edukacja na odpowiednim poziomie jest podstawa, lepiej sobie odpuścić zakup, anizeli później martwić się zniknięciem portfela wraz z jego zawartością. Nie należy również przechowywać zakupionych Bitcoinów na giełdach kryptowalutowych. Upadek takowej bardzo rzadko wiąże się z możliwością odzyskania swoich kryptowalut. najczęściej są one po prostu tracone.

Z listą dostępnych portfeli kryptowalutowych trzeba się po prostu zapoznać, a także zasięgnąć o nich informacji wśród użytkowników sieci. Wielu z nich zamieszcza ostrzeżenia dotyczące niepewnych portfeli i rozsądnie jest wziąć to pod uwagę. Ważne jest bezpieczeństwo i nie tylko przy zakupie dużych ilości BTC, ale jakiejkolwiek inwestycji, gdyż zawsze moze ona zostać zwiększona. Przy czym większe ilości zakupowanych kryptowalut najlepiej rozłożyć na portfeli kilka i skorzystać z tzw. portfeli zimnych (cold wallets), które działają również w trybie offline.

Portfele dzieli się na sprzętowe i papierowe, przy czym sprzętowe są płatne, a papierowe można wygenerować całkowicie za darmo. niezbędna jest do tego wiedza i warto jej nabywać na każdym kroku. jednym z aspektów generowania takiego portfela jest środowisko całkowicie bezpieczne, czyli offline.

Trzeba również pamiętać o pamiętaniu swoich kluczy prywatnych, gdyż zapomnienie to po prostu utrata Bitcoinów, czy też innej kryptowaluty. Powierzanie kluczy osobom trzecim również jest nierozsądne, jak i zapisywanie ich w miejscach, do których dostęp mogą mieć inni ludzie.

Cena Bitcoina jest w ciągłym ruchu

Tak naprawdę żadne aktywo ani surowiec, którymi można handlować na rynkach i giełdach nie ma stałego kursu. Na dodatek Bitcoin miewa przebłyski bardzo wysokiej koniunktury, a następnie powrotu do uprzednich cen albo do ich przebicia. Ponadto dzieje się to na małej przestrzeni czasowej i trzeba mieć naprawdę mocne nerwy, żeby nie wpaść w panikę.

Nastawianie się przy tym, że Bitcoin musi rosnąć, bo tak przewidują analitycy nie powinno mieć wpływu na decyzję o inwestycji. Bitcoin równie dobrze może bowiem zaraz po naszym zakupie spaść,a gdy puszczą nam nerwy i wpadniemy w FOMO, sprzedamy go ze stratą. Zanim podejmienmy decyzję o zakupie warto to sobie uświadomić.

Rate this post

Leave a comment