
SpaceX odbył swą kolejną misję zaopatrzeniową na orbitę okołoziemską. Tym razem jednak przedsiębiorstwo zabrało na pokład technologię blockchain.
Spis treści
Kosmos wyposażony w zdecentralizowany system orbitalny
CRS-19 to już 19 misja amerykańskiego przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego SpaceX, której celem było dostarczenie na orbitę zaopatrzenia, Misja odbyła się w czwartek 5 grudnia.
Wyniesiony przez rakietę Falcon 9 na orbitę okołoziemską moduł Dragon zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), dostarczając na jej pokład ponad 2.5 tony ładunku – materiałów naukowych, sprzętu do badań i wyposażenia laboratorium orbitalnego oraz wody i żywności dla pracujących na stacji ludzi. Oprócz tego jednak w skład ładunku weszło coś jeszcze, a mianowicie technologia blockchain.
Ściślej przedstawiając, jest to technologia blockchain hardware wallet, opracowana przez SpaceChain. Operację udało się przeprowadzić dzięki obecnej na ISS komercyjnej platformie Nanoracks oraz dzięki porozumieniu Apace Akt z NASA. Tak oto po raz pierwszy udało się dostarczyć blockchain na obecną na orbicie stację kosmiczną, a który wkrótce dzięki właśnie Nanoracks zostanie uruchomiony.
Jak uzyskać 260% zysku w jeden dzień? Wykorzystać SpaceX i dostarczyć Blockchain na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Przy tym nie jest to pierwszy blockchain w kosmosie, a SpaceChain wyraźnie podkreśla, że jest to już trzeci blockchain, jaki udało im się uruchomić w przestrzeni orbitalnej w ciągu ostatnich dwóch lat. Jak pisze fundacja SpaceChain, jej wizją jest stworzenie światowego blockchaina opartego o sieć satelitarną, która ma usprawnić funkcje zdalne infrastruktury kosmicznej i podnieść jej bezpieczeństwo. Konsekwencją działań podjętych przez SpaceChain ma być powstanie nowej generacji produktów w tej technologii.
Aktywacja blockchainowego ładunku ma nastąpić na początku roku 2020. Po tym ukaże się potwierdzenie odbioru, a dalej nastąpi autoryzacja. Obędzie się również retransmisja transakcji opartych o blockchain, automatycznie stwarzając transakcje mulstisig, poprawiające bezpieczeństwo operacji. Głównym operatorem systemu, odpowiedzialnym za przetwarzanie danych, będzie bezpośrenio podłączony do kosmicznego blockchaina Nanoracks.
Pomysłodawca, założyciel i CTO fundacji SpaceChain, Jeff Garzik przypomina w związku z odbytą misją idee stojące za projektem. Garzik twierdzi, że w rozwijającej się dynamicznie gospodarce kryptograficznej SpaceChain usuwa luki w bezpieczeństwie dotyczącym systemów finansowych i zasobów cyfrowych. Ponadto uważa, że nowe spojrzenie na integrację technologii pozwoli stworzyć podwaliny pod części składowe “Nowej Kosmicznej Ekonomii”.
Misje SpaceX są jak zawsze wydarzeniem medialnym, a zarówno dziewiętnastą, jak i wszystkie poprzednie można było śledzić w internecie.
Kosmiczna misja i kosmiczny wzrost
Nowa misja z blockchainem w tle miał również odzwierciedlenie w notowaniach kryptowaluty SpaceChain, czyli SPC. Można pokusić się o stwierdzenie, ze jak kosmos, to kosmos, bo ceny kryptowaluty w ciągu 24 godzin wzrosły dzięki misji o ponad 260%.