Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gorące wydarzenia z rynku bitcoina sugerowały, że jego cena w niedługim czasie może podskoczyć jeszcze bardziej. Czy są czynniki, które mogą BTC pomóc we wzrostach? Jakie są prognozy odnośnie do szans na nowe ATH? Dlaczego niektórzy uważają, że jeszcze w tym roku BTC osiągnie poziom 20 000 USD? Czy to w ogóle możliwe?

Bitcoin wyraźnie dominuje

W porównaniu do ostatniego szczytu na poziomie powyżej 71% obecnie wartość dominacji bitcoina jest nieco niższa, ale nadal wynosi ok. 68%. Dla bitcoina nie mogą być konkurencją cyfrowe monety o małych nakładach i nawet z dużą płynnością ani altcoiny, ponieważ w porównaniu do nich, BTC ciągle oferuje najwyższy potencjał stopy zwrotu inwestycji. Ponadto bitcoin jest najbardziej płynnym aktywem cyfrowym, wspieranym dodatkowo przez napływ stablecoinów. Przy rosnącej dominacji kapitalizacji rynku jest to czynnik wystarczający do przyciągnięcia nowych inwestorów.

FOMO wraz z inwestorami chińskimi

Chiny są niekwestionowaną potęgą gospodarczą, a niedawne wydarzenia sugerują, że zainteresowanie tamtejszych inwestorów BTC może w niedługim czasie jeszcze wzrosnąć. Przesłanki wskazują, że już na początku 2020 roku Chiny uchwalą przepisy bardziej przyjazne dla kryptowalut i promujące inwestowanie w blockchain, a to w sposób oczywisty przełoży się na wzrosty. Ponadto Ludowy Bank Chin ma zamiar wprowadzić swoją walutę, a wiele ze wpompowanych przezeń środków w gospodarkę, może w formie zysków wylądować na parkietach giełd kryptowalutowych. To, że chińscy inwestorzy kupują nie tylko bitcoiny wiadomo nie od dziś. Kryptowaluty chińskiego pochodzenia, jak NEO, czy TRON wzrosły w ciągu ostatniego tygodnia odpowiednio o 48.78 i 33.52%, a zyski z tych altcoinów mogą przecież być zamieniane na BTC.

Wprowadzenie opcji na kontrakty futures przez giełdę Bakkt

9 grudnia Bakkt otworzy rynek handlu opcjami bitcoin. W tym wypadku instrumenty pochodne mogą generować dodatkowe wolumeny, co z kolei przeniesie się na stały wzrost notowanych na giełdzie kontraktów BTC. Oczywiście tu może się wydawać, że na dwoje babka wróżyła, gdyż jest to również zachęta do wahań cenowych BTC w kierunkach obranych przez inwestorów (tzw. wieloryby od dawna są podejrzewani o wpływ na ceny kryptowalut), ale w tym wypadku kontrakty mogą stworzyć stabilizację, zmniejszyć ryzyko, a to z kolei przełoży się na wzrost zaufania do BTC. Nie chodzi przy tym o inwestorów indywidualnych, gdyż ci są obecni, ale o instytucjonalnych, nieinwestujących pokaźnych kwot w BTC właśnie z obawy przed dużą zmiennością cen.

Szanse na ATH bitcoina w wysokości 10%

Skok ceny bitcoina z 7300 do 9700 USD rozbudził zwiększone oczekiwania, a mimo tego jeszcze cztery dni temu analitycy wieszczyli spadek do nawet 2000 USD. Skąd te rozbieżności? Obecnie Skew Markets podaje szanse na nowe ATH na poziomie 10%, co jest dużą zwyżką, biorąc pod uwagę zaledwie 4% sprzed 4 dni.

Halving!

Jeszcze wyżej ocenia to popularny analityk Crypto Michaël, który twierdzi, że aktualnie występuje podobny wzorzec jak w roku 2016, co wieszczy wzrosty na poziomie 17 000-20 000 USD i to jeszcze przed zaplanowanym na 2020 rok halvingiem sieci.

Czy tyle przesłanek wystarczy, aby myśleć aż o takim wzroście ceny BTC?

5/5 - (1 vote)

Leave a comment