Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Niepokojąca sytuacja stała się udziałem przeglądarki Brave. Społeczność kryptowalut z oburzeniem zareagowała na sposób zdobywania poleconych użytkowników przez Brave. Przeglądarka ta rozpoczęła automatyczne wypełnianie paska adresu linkiem partnerskim w momencie, w którym użytkownik wchodził na stronę internetową giełdy Binance. Osoby decyzyjne Brave zapowiadają szybkie usunięcie tego błędu.

Kontrowersje wokół przeglądarki Brave

Przeglądarka internetowa Brave, która, przynajmniej w teorii, zapewnia ochronę prywatności została zaatakowana na portalach społecznościowych przez osoby obracające się w kręgu kryptowalut. Wszystko to za sprawą nowej funkcji, dzięki której użytkownik odwiedzający giełdę Binance zostawał automatycznie przekierowany na platformę za pomocą linku partnerskiego. Dopiero mocne słowa ze strony użytkowników Twittera zmusiły do zabrania głosu współzałożyciela Brave, Brendana Eicha. Ten przyznał się do powstałego błędu i obiecał rychłą naprawę.

Linki afiliacyjne według przeglądarki Brave – kolejne kontrowersje

Zwiększenie popularności wpisów dotyczących umyślnej awarii przeglądarki Brave dało pole do działania decydentom platformy. Przyznali się oni do wstawiania linku partnerskiego w momencie przechodzenia użytkowników na stronę Binance.

Brendan Eich stwierdził, że docenia pomoc użytkowników w zidentyfikowaniu problemu i przesłanie informacji o nim. Uspokoił również wszystkich zainteresowanych, że pracownicy rozpoczną działania zmierzające do jego naprawy. Sam również pokusił się o dwa zdania dotyczące tej sytuacji. Powiedział, iż funkcja autouzupełniania danych czerpała inspirację z atrybutu clienid search query. Ta opcja znajduje zastosowanie we wszystkich przeglądarkach. Jednak zamiast podpowiadania słów kluczowych, adres URL powinien przekierowywać do jednej domeny, bez użycia innych dodatków. Po raz kolejny zapewnił także o usunięciu błędu.

Natomiast analitycy kryptowalut, w tym ceniony specjalista Whale Panda, poinformowali, że to nie jedyny problem przeglądarki Brave. Podobna sytuacja została zaobserwowana w chwili wchodzenia na stronę giełdy ze Stanów Zjednoczonych – Coinbase czy producentów portfeli sprzętowych Ledger i Trezor. W ten sam sposób umieszczono link partnerki podczas odwiedzania tych witryn.

Mimo wszystko – wzrost popularności platformy Brave

Co ciekawe, w ostatnich dniach przedstawiciele Brave przedstawili dane dotyczące odwiedzin strony. Okazało się, iż miesięczna liczba aktywnych użytkowników wynosi już ponad 15 milionów. Oznacza to ponad stuprocentowy wzrost w porównaniu z 2019 rokiem. Około 1/3 odwiedzających deklaruje codzienne korzystanie z Brave.

Dobrą reklamę przeglądarce robią eksperci z dziedziny bezpieczeństwa w sieci. Najbardziej jaskrawym przykładem jest podcast Joe Rogan Experience, gdzie gospodarz programu wraz z gościem, Reggie Wattsem wprost zachęcali do korzystania z Brave. Powiedzieli także, że sami są częścią tej społeczności, ponieważ za jej pomocą unikają reklam i śledzenia przez Google.

Rate this post

Leave a comment