Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ta bliźniacza kryptowaluta do Bitcoina powstała z dniem 1 sierpnia 2017 roku (dla rządnych wiedzy dokładnie o 13:16 GMT) w wyniku tzw. hard forka na Bitcoinie. Fork* (ang. widelec, rozwidlenie) to sytuacja, w której łańcuch bloków wydobytych w tym samym czasie rozwidla się i nie można jednoznacznie stwierdzić który z nich jest dominujący. Celem rozstrzygnięcia kontynuuje się kopanie – w ten sposób powstają równolegle dwa łańcuchy – dłuższy i krótszy. Ten pierwszy zostaje łańcuchem głównym jako mocniejszy i na nim wydobycie trwa dalej. Krótszy jak to bywa w naturze jest słabszy i zwykle przestaje być wydobywany więc „zatrzymuje się”. W przypadku Bitcoina i Bitcoina Cash tak się nie stało.

BitcoinBitcoin CashBitcoin GoldBitcoin DiamondBitcoin SV
Bitbay.netBitbay.net Bitbay.net Bitbay.net Bitbay.net
Coindeal.comCoindeal.comCoindeal.comCoindeal.comCoindeal.com
Binance.comBinance.comBinance.comBinance.com

Kryptowaluta Bitcoin Cash co to jest?

Rozłamanie w bloku 478 558 nie poszło tak jak zwykle. Górnicy nie porzucili słabszego łańcucha co doprowadziło do rozwidlenia (rozłamania) sieci a w efekcie powstania nowej kryptowaluty o symbolu BCH. Tę walutę cyfową można także znaleźć pod symbolem XBC jako przypisanie do standardu kodów międzynarodowych. Ilość wszystkich monet w systemie jest taka sama jak w przypadku Bitcoina – 21 mln. Bitcoin Cash podobnie jak jego starszy brat Bitcoin jest metodą płatności P2P (peer-to-peer) o charakterze zdecentralizowanym.

Kurs Bitcoin Cash w ostatnich 3 miesiącach

Celem zachowania jego rozwoju zwiększono wielkość bloku z pierwotnego 1MB do 8MB. BCH charakteryzuje się nowszym algorytmem DAA, który zmniejszył czas trudności z 14 dni w przypadku BTC do ok. 9,5 minuty. Pierwotnie nagrodą za wykopanie było 12,5 BCH ale ta wartość będzie spadała (analogicznie do BTC). W dniu 16 października 2018 roku Bitcoin Cash uległ ponownemu forkowi na Bitcoin ABC i Bitcoin SV. Ten pierwszy stał się dominujący gdyż zachował większość węzłów sieci.

*Warto wiedzieć, że forki – tworzy się celowo aby wprowadzić nowe funkcjonalności do systemu – temat pozostaje otwarty na odrębny artykuł.

Kryptowaluta Bitcoin Cash analiza techniczna

Analizę techniczną należałoby zacząć w długiej perspektywie. BTC i BCH są silnie skorelowane. Tutaj należy zaznaczyć (na podstawie danych historycznych) że największe ruchy są już za nami – największe amplitudy cenowe zostały odnotowane w grudniu 2017 roku – wtedy do obroty dobowe sięgały $12,183 mld a wartość sięgnęła 1BCH = $2 543. W dłuższej perspektywie czasu (3Y) – znajdujemy się w trendzie spadkowym, który został potwierdzony oporami przy wartości $2000 (maj 2018) oraz $1000 (listopad 2018). Nie bez znaczenia dla utrzymania trendu był wspomniany II fork.

Od tego czasu możemy zaobserwować zmniejszenie płynności, przy czym wygląda na to że zachowana została jego wartość nabywcza. Należy zwrócić uwagę na fakt, że marazm na rynku wcale nie oznacza braku miejsca na okazje do inwestycji – stale utrzymywana cena w kanale jest miejscem dla strategów używających uśredniania cen lub price acion w połączeniu z podstawą/oporami.

Jak każda kryptowaluta charakteryzuje się wrażliwością na dane makroekonomiczne oraz próby regulacji ze strony rządów. W takim przypadku stosowanie dużych Stop Lossów może być ryzykowne.

Kryptowaluta Bitcoin Cash cena i kurs BCH/XBC

Na dzień pisania niniejszego opracowania cena BCH oscyluje w zakresie $263-308. Maksymalna odnotowana  wartość wyniosła $4 355,62 (20.12.17) w stosunku do minimum – $75,08 (15.12.2018). W zaledwie rok Bitcoin Cash zniżkował poniżej kursu otwarcia $555,89 co można było uznać za efekt negatywnych nastrojów i wspomnianego rozwidlenia. Porównując obecny kurs oraz wartość otwarcia na tle wykresu można dostrzec pewną stabilizację.

Być może doczekamy się czasów gdy ceny te się spotkają. Średni wolumen w kwietniu 2019 na XBC wynosi $1,686 mld co pozwala mu na utrzymywanie 4 pozycji w rankingu popularności. Okres styczeń-marzec charakteryzował się wolumenem na poziomie $0,5 mld.

Jest to wyraźny sygnał, że wzrosło zainteresowanie co idzie w parze z płynnością i nowymi możliwościami. Analizując ceny BTC należy zwrócić także na silne bariery psychologiczne jego użytkowników – pełne wartości $200, $300, $500 i podobne są mocno zakorzenione. Przełamanie na wsparciu/oporze może być wyraźnym sygnałem do dalszych ruchów.

Kryptowaluta Bitcoin Cash opinie

Faktem jest, że cena danej kryptowaluty jest ściśle związana z jej użytecznością – na pewnym etapie BCash zyskał ją w stosunku do BTC by potem znowu ją stracić. Dlaczego? Nastąpiło to w wyniku dwóch forków i chaos z tym związany spowodował pojawienie się szeregu negatywnych opinii na jego temat. Należy wyraźnie zaznaczyć że problem polegał przede wszystkim w transferach w portfelach i między użytkownikami. Autor szukał potwierdzenia w teorii o utracie zaufania ze względu na obniżone bezpieczeństwo. Nic bardziej mylnego.

BCH jest bardzo bezpieczną walutą w użytkowaniu a opisana wcześniej zmienność ceny ma głownie postawy nastrojów i informacji, które głównie służą spekulacji. Przebijając się przez chaos informacyjny zawsze należy próbować znaleźć potwierdzenie a w przypadku BCash zachowanie podwójnego dystansu będzie najlepszym rozwiązaniem. W opinii autora BCH jest ciekawą alternatywą do inwestycji – wysoka płynność daje możliwości inwestycji krótko i średnio terminowych.

Perspektywa długoterminowa wymaga dużej odporności psychicznej ze względu na możliwość wybicia z obecnego kanału lub tkwienie w bezruchu. Bitcoin Cash nadaje się jako komponent portfela, ale oparcie wyłącznie na nim jest obarczone podwyższonym ryzykiem inwestycyjnym.

5/5 - (6 votes)

Leave a comment