Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Diamond (BCD) to kryptowaluta w formie aktywa cyfrowego, która powstała poprzez fork (z ang. rozwidlenie – to proces, w której łańcuch bloków wydobytych w tym samym czasie rozwidla się i nie można jednoznacznie stwierdzić który z nich jest dominujący. Forki są często skutkiem niezgodności wśród deweloperów, próbujących wprowadzić swoje nowe rozwiązania np. poprzez powiększenie bloku, przyśpieszenie sieci.

Dzięki temu powstają pochodne pierwotnej kryptowaluty). BCD zaliczana jest do wspólnej grupy forków z Bitcoina (BTC) do której można zaliczyć także: Bitcoin Cash (BCH) i Bitcoin Gold (BTG). Ich powstanie bardzo często bywa przedmiotem sporów i dyskusji ponieważ wielu sceptyków uważa, że tworzenie nowych coinów ma na celu powiększenie zysków deweloperów a wręcz „dodrukowanie” podobne do fiatów.

BitcoinBitcoin CashBitcoin GoldBitcoin DiamondBitcoin SV
Bitbay.netBitbay.net Bitbay.net Bitbay.net Bitbay.net
Coindeal.comCoindeal.comCoindeal.comCoindeal.comCoindeal.com
Binance.comBinance.comBinance.comBinance.com

Kurs Bitcoin Diamond w ostatnich 3 miesiącach

Bitcoin Diamond powstał 1 listopada 2017 roku poprzez oddzielenie w bloku nr 495 866 i wytworzył zupełnie nowy łańcuch. Z informacji podanej przez agencję Reutersa, odbyło się to dzięki działaniom Team 007 oraz EVEY – jako skutecznego efektu poprawy wielu wad, które posiada Bitcoin. Najważniejszą z nich było ograniczenie wielkości bloków do 1Mb oraz bardzo długi proces przetwarzania. Należy wskazać także rosnące koszty obsługi Bitcoina.

Cechą właściwą dla BCD (podobnie jak dla BCH) jest blok o wielkości 8MB, który pozwala na wygenerowanie bloków do 5-6 razy szybciej niż w przypadku pierwotnej kryptomonety. Z danych udostępnionych (Coin Market Cap) można odczytać że czas bloku w BCD wynosi 10,0 minut a zasoby udostępnione są równe 210 mln (wykorzystano 89,5% – 188mln). Giełda, na której BCD ma największy obrót to OKEx, ale można ją także znaleźć na QBTC, C-CEX, LBank oraz Crex24.

Bitcoin Diamond pod lupą analizy technicznej i makro

Parząc na krótką historię zmian ceny można uznać że czas świetności Diamonda odszedł do lamusa. Wskaźnik rentowności ROI nie pozostawia wątpliwości -98,24% w porównaniu ceny otwarcia i obecnej ($1,08) a od maximum historycznego -99,3%. Szczyt najwyższej zmienności był w styczniu-lutym 2018 roku i od tamtej pory wartość BCD maleje.

Z racji tego, że jest on pochodną BTC to zachowuje z nim dodatnią korelację oraz wartością USD w czasie. Zmierzch największych amplitud cenowych przypadł na marzec/kwiecień 2018 (analogicznie do BCH), który finalnie zakończył trend spadkowy. Ciekawym zjawiskiem występującym na tej kryptomonecie jest zachowanie ponadprzeciętnej kapitalizacji przy spadającej wartości nabywczej.

Zastosowanie czystej strategii price action raczej nie będzie miało tutaj sensu, ale osoby stosujące scalping lub reverse trading mają pole do popisu – pod warunkiem uzyskania dobrego spreadu. Z technicznego punktu widzenia i daytradingu Diamond znajduje się stale w trendzie horyzontalnym, bez tendencji do zatrzymywania się na wsparciach/oporach. Jeżeli już to się dzieje, to sporadycznie w okolicach $1,05.

Sentyment kwartalny na monecie w kwietniu 2019 utrzymuje się na poziomie neutralnym (współczynniki sprzedaż: 3, neutralny 5, kupno 2). BCD obecnie znajduje się na 39 miejscu w rankingach rynkowych. Stale należy obserwować wartość obrotów oraz kapitalizacji, gdyż wejście w trend spadkowy uniemożliwi w przyszłości dokonywanie częstych transakcji.

Bitcoin Diamond Cena i kurs BCD

W niecałe 25 dni po debiucie rynkowym Diamiond osiąga swoje historyczne maksimum na poziome $104,84 (25.12.2017r) i jak już to wcześniej opisano spada by po roku osiągnąć minimum $0,65 (07.12.2018r). Dzienne obroty sięgają $6,5-7,8 mln co pozwala nadal na zachowanie wysokiej płynności. Na dzień pisania przedmiotowego opracowania dzienna zmienność waha się od $0,01 do $0,05 (rzędu 1,0-3,2%).

Wykorzystanie tak niewielkiej amplitudy do osiągnięcia wymiernych korzyści wymaga zaangażowania znacznego kapitału, z drugiej strony sytuacja ta pozwala na luźniejsze stop lossy i mniej stresu. Należy pamiętać że na wielu giełdach nie można nabyć bezpośrednio BCD za dolary amerykańskie a za BTC lub ETH. Wskazane przeliczenia na USD należy traktować jako punkt odniesienia. Patrząc przez pryzmat bliźniaczych forków, raczej nie można spodziewać się spektakularnych zmian kursu, ale rynek wielokrotnie zaskoczył niejednego, doświadczonego tradera.

Opinie o Bitcoin Diamond

Powstanie samego BCD jest owiane tajemnicą – pieczę nad nim sprawuje Fudnacja Bitcoin Diamond, której załoga jest ukryta w tajemnicy. Jest to tym bardziej zastanawiające, że pierwotną ideą powstania Diamond’a było obniżenie kosztów transakcji,oraz ujawnienie ogółu transakcji dla publiki. Użytkownik miałby prawo do wglądu do portfela innej osoby. Z drugiej strony świat kryptowalut jest niejednoktronie owiany tajemnicą – do dnia dzisiejszego nie wiadomo kto tak na prawdę utworzył Bitcoina – ojca wszystkich kryptowalut. Sama anonimowość zespołu nie powinna być przesłanką do akceptacji kryptowaluty. Zdaniem autora opracowania to otwarty rynek musi ocenić wprowadzone możliwości które daje BCD. Niska wartość wejściowa w BCD daje możliwość stawiania pierwszych kroków na rynkach kryptowalut a także dywersyfikacji ryzyka, przy czym oparcie na nim portfela nie przyniesie wymiernych wyników.

5/5 - (5 votes)

Leave a comment