Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin SV to efekt wielokrotnie opisywanego (i jednocześnie owianego kotrowersjami) hard forka Bitcoina Cash (BCH) z 15 listopada 2018 roku. Wspomniane rozwidlenie kryptowalut było wywołane celowo w wyniku aktualizacji protokołu lub kodu – do dziś dokładnie nie znamy szczegółów).

Jego nazwa SV – wywodzi się od idei Satoshi Vision, twórcy BTC Satoshi Nakamoto. Jej założenia opierają się o to by powrócić do oryginalnego protokołu Bitcoina z zachowaniem jego stabilności i jednoczesnym zwiększeniu jego dostępności dla mass użytkowników. Projekt Bitcoin SV jest wspierany głównie przez CoinGeek Mining z pracami rozwojowymi firmy nChain, która ma ponad 150 wniosków patentowych w zakresie blockchainów. Za jej twórcę uważa się Craiga Wrighta – australijskiego biznesmena i programistę, który twierdził w 2015r że jest „Satoshi Nakamoto”. Jego oświadczenie wywołało burzę wśród użytkowników BTC i pozostałych kryptowalut.

BitcoinBitcoin CashBitcoin GoldBitcoin DiamondBitcoin SV
Bitbay.netBitbay.net Bitbay.net Bitbay.net Bitbay.net
Coindeal.comCoindeal.comCoindeal.comCoindeal.comCoindeal.com
Binance.comBinance.comBinance.comBinance.com

Kurs Bitcoin SV w ostatnich 3 miesiącach

Od tego czasu Wright nigdy nie przedstawił mierzalnych ani pewnych dowodów, bezwzględnie wskazujących na prawdziwość jego oświadczenia. Miał on przedstawić dowody na prawdziwość swoich tez, czego nie uczynił. Szereg innych niefortunnych (a może celowych?) wypowiedzi spowodowało reakcje na świecie. Pierwsza surowa popłynęła z ramienia Changpenga Zhao – twórcy największej giełdy kyptowalut Binance.

Ponad 15,5% obrotu BSV odbywa się na tej giełdzie. Wysłał on jasne ostrzeżenie, że brak wycofania się Wrighta z kontrowersyjnych oświadczeń będzie miała daleko idące skutki. Z dniem 22 kwietnia 2019 roku BSV ma zostać usunięty z giełdy. Za tym krokiem poszły ShapeShift i Kraken. Bez wątpienia te środki wpłyną na postrzeganie samego Bitcoina SV oraz dalsze jego losy. W obiegu może znaleźć się maksymalnie 21mln monet wobec dotychczas wydobytych 17,732mln.

Kryptowaluta Bitcoin SV vs analiza techniczna

Od chwili wejścia na rynek BSV mocno poszybował w górę – do maksymalnego poziomu $243 i wiązał się z wielkimi nadziejami inwestorów. Napływające (niepewne) informacje i zawirowania w bardzo widoczny sposób wpływały na zmniejszenie amplitudy cen w krótkim czasie. Należy jednak zaznaczyć że może to być uśpiony niedżwiedź – 12, 30.01 i 06.02. 2019r widocznie pokazały że w tej krypotomonecie dalej drzemie duża siła.

Patrząc globalnie na cały przebieg historii (i podłoże makro) można zauważyć, że BSV znajduje się w  kanale horyzontalnym przy czym ma bardzo moce wsparcie na poziomie $50 a opór zmniejsza się (wraz ze zmiennością ceny). Z technicznego punktu widzenia daje to możliwość zamknięcia trójkąta a w efekcie – przebicie i mocny spadek cen. Można to porównać z sytuacją na AUDUSD z 2011r gdy Aussie dość mocno naciskał na wsparcie a po przebiciu kontynuował spadki przez wiele miesięcy. Kryptowaluty rządzą się swoimi prawami więc nie ma pewności, że teoria analizy technicznej się potwierdzi.

Kryptowaluta Bitcoin SV cena i kurs

Na tle analizy technicznej warto zwrócić uwagę na zachowania kursu – ma tendencje do przywiązań psychologicznych inwestorów i dość mocno trzyma się wsparć i oporów – w szczególności poziomów $50, $100 i pierwotnie $150. Od momentu wejścia na rynek w cenie $88,30 w krótkim czasie osiągnął swoje maksima $243,79 (14.10.18) by ulec przewartościowaniu i następnie spadł do $36,80 (23.10.18). Później już nie odnotowano tak gwałtownych zmian na BSV. Na przełomie następnych 5 miesięcy cena stabilizowała się w przedziale $85-$55 z wyraźnym wsparciem w okolicy $56,40.

Zmniejszona zmienność i awersja do ryzyka wpłynęła na wskaźnik ROI na poziomie -31,92%. Biorąc uwagę podwaliny makroekonomiczne można by rzec że to niewiele, ale BSV ma nadal swoich zwolenników, mających wpływ na utrzymywanie wartości. Średnia dzienna zmienność waha się na poziomie 6,34%.

Obserwując wykres ceny w ostatnich kilku tygodniach możemy zauważyć oczekiwania na wydarzenia makro w nadchodzącym czasie – cena porusza się w kanałach horyzontalnych by finalnie się z nich wybić i utworzyć nowe na zbliżonych poziomach. W takim układzie strategie daytradinowe będę nieskuteczne, za wyjątkiem uśredniania ceny. W przedziale 4H i 1H można zaobserwować bardzo wysoką zmienność, ale wysoki spread uniemożliwia scalping.

Kryptowaluta Bitcoin SV opinie

Jak wspomniano na wstępie – BSV jest okryty szeregiem niepotwierdzonych informacji i kontrowersji. Handel na jakimkolwiek instrumencie nie budzącym zaufania zawsze będzie niepewny. Pokazuje to krótka aczkolwiek burzliwa historia monety – ma wysoką i nie przewidzianą zmienność. Biorąc pod uwagę obecną sytuację i eksmisję z największych giełd możemy spodziewać się podobnych zachowań na mniejszych giełdach.

Zadziała tu efekt tłumu i autorytet silnych graczy. W obecnej sytuacji największą uwagę należy skupić na wartości transakcji podejmowanych każdego dnia – obecnie jest na poziomie od $151 mln do $230 mln.

Na dzień dzisiejszy trzeba patrzeć dość ostrożnie na inwestycje na BSV, z drugiej strony mogą zadziałać strategie makroekonomiczne – wyczekanie na moment wyłączenia z giełdy BSV może wywołać gwałtowne skoki w kierunku utraty wartości. Pozostaje pytanie czy krótkie pozycje to jedyny kierunek działania bo nie wiadomo kim jest Satoshi Nakamoto.

5/5 - (5 votes)

Leave a comment