Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Cena Bitcoina (BTC) cały czas przekracza 5 tysięcy dolarów. Tymczasem prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka zapewnił, że jego rząd będzie wspierać nowoczesne rozwiązanie związane właśnie z kryptowalutami, a więc Bitcoinem, Ethereum czy Ripple oraz całą technologią blockchain. Zasugerował nawet stworzenie dużej kopalni kryptowalut na terenie Białorusi.

Białoruska Elektrownia Jądrowa dla Bitcoina?

Prezydent Białorusi w czasie spotkania z przedstawicielami sektora technologii informatycznych był w doskonałym nastroju. Zachęcał polityków do położenia większego nacisku i skupienia większej uwagi na zwiększeniu dostępności zasobów wirtualnych. Jego zdaniem przyszłość leży w kryptowalutach i krypto-górnictwie. Zapowiedział uruchomienie Białoruskiej Elektrowni Jądrowej, z której nadmiar energii elektrycznej miałby być przeznaczony właśnie na kopalnie Bitcoinów. W ten sposób Łukaszenka chce usprawnić cały sektor IT na Białorusi.

Prezydent podkreślił, że jego rząd jest gotowy wysłuchać przedstawicieli młodego pokolenia w tym zakresie. Tymczasem pierwszy blok energetyczny Białoruskiej Elektrowni Jądrowej zlokalizowany nieopodal Ostrowca (obwód grodzieński) oddany zostanie do użytkowania już w grudniu bieżącego roku. Kolejny zacznie działać w połowie przyszłego roku. Posłużyć ma planowo również do zasilania krypto-górnictwa.

Co ciekawe, spore zainteresowanie kryptowalutami wykazuje również Krajowy Uniwersytet Techniczny. Obecnie prężnie szkoli on specjalistów w zakresie technologii blockchain oraz wspomnianych już kryptowalut. Rektor uniwersytetu docenia nową strategię rozwoju gospodarki cyfrowej oraz wspiera badania zasobów cyfrowych na Białorusi.

W ubiegłym roku na Białorusi w życie wszedł Dekret nr 9. Dał on prawo do prowadzenia badań nad technologiami innowacyjnymi m.in. kryptowalutami, blockchain czy kontraktami smart. Siergiej Popkow, Minister Telekomunikacji i Cyfryzacji Białorusi zapowiedział wówczas, że technologia cyfrowa zapewni transformację całej gospodarki, usług socjalnych oraz administracji publicznej.

5/5 - (4 votes)

Leave a comment