Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

W momencie, gdy większość państw stara się regulować kryptowaluty, zamiast je wdrażać, są też takie, które widzą ich potencjał i starają się dać swoim obywatelom wybór, co do ich istotności. Do jednych z takich krajów należą z pewnością Niemcy, którzy niedawno przedłożyli projekt ustawy regulującej możliwość przechowywania Bitcoina oraz pozostałych walut cyfrowych na swoich kontach bankowych.

Czy ten scenariusz jest jednak możliwy do zrealizowania?

Od nowego z roku z inicjatywy Unii Europejskiej ma wejść ustawa regulująca kwestię prania brudnych pieniędzy. Banki w żaden sposób nie mogły dotychczas oferować swoim klientom swoich zasobów dla przechowywania i oferowania walut wirtualnych. Niemiecki Parlament wykorzystał nowo wdrożone prawo i przedstawił projekt własnego wprowadzenia uproszczeń powyższych regulacji. By przepisy jednak zaczęły obwiązywać, muszą one jeszcze zostać zatwierdzone.

Inwestorzy kryptowalut trzymają kryptowaluty na giełdach

Od nowego roku po wdrożeniu usprawnień Niemcy mogą być jednym z przyjaźniej nastawionych państw branży kryptowalut. Wedle niemieckich mediów nowy zestaw zasad ma działać z korzyścią dla inwestorów w kryptowaluty. Od 2020 r. roku niemiecki sektor bankowy może się więc powiększyć o nowy rodzaj usług.

Banki niemieckie będą oferować Bitcoiny

Banki mają mieć możliwość oferowania kryptowalut na podobnej zasadzie jak pozostałych środków. Także dzięki usprawnieniom w bankowości internetowej będzie możliwe dysponowanie własnymi zasobami waluty cyfrowej, jak ma to miejsce z pieniędzmi Fiat. Zaktualizowany projekt ma być lepszą wersją, poprzedniej ustawy przeciwdziałającej praniu brudnych pieniędzy.

Wdrożenie ustawy niesie ryzyko utraty kryptowalut

Sven Hildebrandt działający w branży doradczej uważa, że dzięki nowym regulacjom Niemcy mogą otworzyć się na kryptowaluty i stać się bezpieczną przystanią dla posiadaczy kryptowalut oraz odegrać znaczącą rolę w kwestii regulacji rynku walut cyfrowych.

Kryptowaluty z potencjałem 2020 – Opinie traderów

Bdb należące do stowarzyszenia banków pozytywnie odebrało prezentowane projekty zmian. Urzędnicy przekonywali, że ze względu na bogate doświadczenie w przechowywaniu aktywów, jest to krok w odpowiednią stronę. Banki mogą więc zapewniać bezpieczeństwo przechowywanych aktywów w postaci krytowalut, co zwiększy ochronę inwestorów oraz zapobiegnie praniu pieniędzy i finansowaniu aktów terroryzmu na szeroką skalę. Przyjęte rozwiązania systemowe mają zapewnić większą stabilność oraz kontrolę.

Porjekt zmian spotkał się także z negatywnymi opiniami ze strony położonego w Badenii-Wirtembergii Centrum Konsumenckiego. Wedle jednego z tamtejszych ekspertów, niemiecki sektor finansowy jest niekorzystny ze względu na poniesienie z tego tytułu większych kosztów. Niels Nauhauser uznaje, że banki robią wszystko by tylko zdobyć dla siebie dodatkowych nabywców:

Rolą instytucji finansowych jest oferowanie usług klientom po odpowiedniej prowizji. Jeśli jednak bank zaoferuje możliwość sprzedaży i przechowywania kryptowalut po odpowiedniej opłacie, po jakimś czasie może to się skończyć negatywnie dla klientów, którzy mogą stracić w ten sposób całość swoich cyfrowych aktywów, nie wiedząc dokładnie jakie jest ryzyko korzystania z tej formy przechowywania.

Bitcoin jaki bezpieczny portfel?

Bez względu jednak na końcowy efekt, wdrożenie regulacji pozwalających na przechowywane krytpowalut jako standardowej formy aktywów wydaje się dużych postępem na drodze do coraz bliższej masowej adopcji waluty cyfrowej.

Rate this post

Leave a comment