Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Szwecja, która obiektywnie przez ekspertów została ogłoszona najbardziej bezgotówkowym społeczeństwem na świecie, prowadzi poważne rozmowy nad tematem potencjalnego wejścia na stałe w kanon cyfrowych walut. Raport Bloomberga już teraz ogłasza, że powstają pierwsze plany stworzenia e-korony szwedzkiej.

Planowane wejście e-korony – plotka czy potwierdzona zapowiedź nowego trendu w świecie narodowych walut?

Zgodnie ze świeżym raportem Bloomberga Pan Per Bolund, szwedzki minister do spraw rynków finansowych na poważnie zastanawia się nad kwestią zbadania potencjalnej perspektywiczności wprowadzenia narodowej waluty cyfrowej. Badania nad tego typu zagadnieniem już zostały rozpoczęte i zgodnie ze słowami ministra potrwają do listopada 2022 roku. Istnieje kilka warunków, które wydają się być fundamentalne, by ten pomysł nie pozostał jedynie w sferze marzeń. Po pierwsze, zgodnie ze słowami ministra, płatności cyfrowe muszą być absolutnie bezpieczne i dostępne dla wszystkich. Należy pamiętać, że projektowanie technologii cyfrowej waluty ma ogromne przełożenie na całą gospodarkę, szczególnie jeśli mowa o walucie narodowej. W związku z tym trzeba mierzyć również wszelkie konsekwencje, jakie taka zmiana wywołałaby w Szwecji i innych krajach Europy.

W Szwecji płatności cyfrowe coraz szerzej akceptowane

Inicjatywa dotycząca wprowadzenia e-korony nie wzięły się znikąd. Plany zostały zapowiedziane jako pokłosie coraz bardziej dynamicznej tendencji do wykonywania przez Szwedów płatności cyfrowych. Zgodnie z raportem szwedzkich banków, mniej niż 10% wszystkich płatności odbywa się w Szwecji z użyciem gotówki. Nigdy jeszcze poziom płatności gotówkowych nie był tak niski, jak w tym roku. Nie da się również ukryć, że obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa ma duży wpływ na zmianę przyzwyczajenia dotyczącego kultury płatności w kraju. Firma Accenture wraz z Riksbankiem weszły w projekt, mający na celu stworzenie pilota elektronicznej korony. Tego typu waluta miałaby wstępnie działać w oparciu o technologię DLT i stanowić uzupełnienie dla klasycznej waluty.

Rate this post

Leave a comment