Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Chcesz zacząć inwestować w kryptowaluty? A może zainteresowałeś się Bitcoinami, lecz nie masz pewności, czy warto dalej zgłębiać temat? Przedstawiamy informacje, które powinieneś wiedzieć na start o tych wirtualnych monetach.

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin to jedna z najpopularniejszych kryptowalut, od której rozpoczęło się zainteresowanie rynkiem wirtualnych monet. Technologia Bitcoin powstała w 2009 roku, aczkolwiek jej twórca do dziś nie jest znany – działa pod pseudonimem Sathoshi Nakomoto i nikt nie zna jego prawdziwej tożsamości.

Bitcoin to elektroniczny system kasowy działający w sieci peer-to-peer (to sieć równorzędna, zapewniająca wszystkim jej członkom te same uprawnienia). Jest to kryptowaluta zdecentralizowana, nikt nie sprawuje nad nią kontroli.

To tyle, jeśli chodzi o podstawy. Temat ten jest oczywiście znacznie szerszy, wymaga zapoznania się m.in. z technologią blockchain, specyfiką tego rynku. Poradnik o Bitcoinie, krytopowalutach znajdziesz na KantorBitcoin.pl, gdzie dostępne są m.in. informacje dotyczące wydobywania wirtualnych monet, a także zwiększania bezpieczeństwa transakcji.

Jak zarabiać na Bitcoinie? Możliwości inwestycji jest wiele. Możesz wydobywać, „kopać” monety, tradować, czyli kupować wtedy, gdy ich cena spada, a sprzedawać, gdy rośnie lub „hodować” – mowa tu o inwestycjach długoterminowych. A gdzie kupić Bitcoina?

Gdzie kupić Bitcoiny?

Zanim kupisz swojego pierwszego Bitcoina, musisz założyć portfel kryptowalut. Tu jedynie nadmienimy, że jest ich kilka rodzajów, są m.in. desktopowe, przeglądarkowe, mobilne, a także portfele działające offline. Natomiast zakupu możesz dokonać w kantorze kryptowalut oraz na giełdzie kryptowalut.

Zakup w kantorze jest prosty, stosunkowo szybki, nie wymaga rejestracji konta i weryfikowania tożsamości. Musisz jednak podać swoje dane osobowe, dlatego, jeśli liczyć na pełną anonimowość, nie będzie ona możliwa (aczkolwiek giełdy też jej nie zapewniają). Konsekwencją łatwego dostępu do tego rozwiązania jest wyższa prowizja.

Jeśli chodzi o giełdy kryptowalut, to ich jest wiele. Oferują zakup nie tylko Bitcoina, ale również innych instrumentów finansowych, również tych mniej popularnych. Radzimy, aby wybierać jedynie sprawdzone giełdy – obecnie w rankingach dominuje BitBay, Binance oraz BitMEX. Aby móc zacząć inwestować, należy zarejestrować się, a także zweryfikować tożsamość. Czasami weryfikacja nie jest konieczna, aczkolwiek występuje wtedy limit dotyczący maksymalnej wartości kupowanych BTC. Ponadto niektóre giełdy umożliwiają handel wyłączanie kryptowalutami. Co to oznacza? Że już na samym początku musisz zasilić swoje konto wirtualną walutą, nie możesz płacić złotówkami.

Bitcoin – korzyści, zagrożenia

Musisz wiedzieć, że kurs kryptowalut jest zmienny, ich wartość może znacząco spaść lub wzrosnąć nawet kilka razy w ciągu dnia. Przeglądając wykres kursu BTC na przestrzeni samego 2020 roku, zauważysz, jak dużego rzędu są to wahania. Oznacza to, że możesz równie dużo zyskać, co stracić, zwłaszcza gdy jesteś niedoświadczonym inwestorem, skuszonym wizją łatwych zarobków.

Dużą zaletą, wykorzystywaną przez wielu przedsiębiorców, jest wygoda użytkowania. Transakcje zagraniczne przy pomocy BTC są szybkie oraz tanie – nie przechodzą przez pośredników, nie jest konieczne przewalutowanie. Ponadto są one bezpieczniejsze, niż tradycyjne przelewy pieniężne. Korzyścią jest także to, że Bitcoin wyposażony jest w mechanizm obronny przed inflacją.

A jakie zagrożenia, oprócz możliwości strat finansowych, niesie za sobą Bitcoin? Nie masz gwarancji stabilności oraz wartości BTC. Brak kontroli przez państwa, choć często uznawane jest za zaletę, może powodować, że kryptowaluta będzie wykorzystywana do działań przestępczych. Sporym problemem jest także to, że powstaje wiele stron pseudoedukacyjnych, które zachęcają do inwestycji w Bitcoiny, lecz jednocześnie ukrywają fakt, z jak dużym ryzykiem jest to związane.

Rate this post

Leave a comment