Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rząd Uzbekistanu zdecydował się wprowadzenie zakazu kupna walut cyfrowych na jego terytorium. Nowe regulacje prawne zaczęły obowiązywać od 6 grudnia bieżącego roku. Konsekwencje takiego podejścia do tematu w trybie natychmiastowym stało się odczuwalne dla zwykłych śmiertelników.

Czy waluty cyfrowe rzeczywiście staną nielegalnym towarem na terenie Uzbekistanu?

Narodowa Agencja Zarządzania Projektami funkcjonująca właśnie w Uzbekistanie wdrożyła w życie modyfikacje w obecnie obowiązujących przepisach prawnych. Niestety nie mają one pozytywnego wydźwięku dla społeczności związanej z rynkiem aktywów cyfrowych. Zgodnie z naniesionymi zmianami Uzbekistan  zdecydował się na wprowadzenie na terenie kraju zakazu zakupu walut cyfrowych w tym także Bitcoina (BTC). Wspomniane regulacje zaczęły obowiązywać od 6 grudnia 2019 roku. W rezultacie czego już w pierwszych dniach skutki zmian prawnych odczuli wszyscy związani z sektorem aktywów cyfrowych.

Zgodnie z nowym prawem obywatele Uzbekistanu nie mogą już dokonać legalnego zakupu walut cyfrowych nawet przy wykorzystaniu licencjonowanych giełd kryptowalutowych, które to w dalszym ciągu funkcjonują na terenie tego państwa. Jako uzasadnienie podjętych działań podano chęć zapobiegania dalszego rozprzestrzeniania się kryptografii. Postawa i postępowanie rządu Uzbekistanu wzbudziła wiele dyskusji związanych z tym tematem prowadzonych obecnie na całym świecie.

Czy nowe regulacje prawne dotkną dotychczasowych inwestorów?

Uzbekistańska Agencja Zarządzania Projektami zezwala inwestorom, którzy zgromadzili kryptowaluty przed wprowadzeniem zakazu, na ich sprzedaż. W związku z czym posiadacze monet cyfrowych mogą ją przeprowadzić za pośrednictwem jednej z dwóch platform zarejestrowanych w na terenie Uzbekistanu. Mowa tu oczywiści o Forklog oraz Sputnik.

Warto podkreślić fakt, że niecały rok wcześniej uzbekistański rząd był nie tylko mocno zainteresowany, ale praktycznie akceptował i dopuszczał do handlu walutami oraz innymi aktywami cyfrowymi. Jak zapewne wielu pamięta władze wspomnianego państwa planowały dynamiczny rozwój w tym zakresie. Jako dowód na poparcie powyższej tezy moż4 zaświadczyć fakt, że przez przedstawicieli uzbekistańskiego rządu został podpisany pakt z koreańskim stowarzyszeniem przedsiębiorstw skupiających się właśnie wokół technologii blockchain. Nawiązanie współpracy miało na celu niesienie pomocy niezbędnej przy realizacji rewolucji nazwanej 4.0. Uzbekistan nosił się także z zamiarem stworzenia akademii technologii blockchain, oraz zalegalizować pod względem prawnym wstępną ofertę monet (w skrócie ICO).

Nikogo nie dziwi, że porzuceniu powyższych planów towarzyszyło ogromne rozczarowanie i rozgoryczenie społeczności kryptowalutowej. Nie dość, że plan nie zostały wprowadzone w  życie to jeszcze rząd Uzbekistanu zmienił swoje poglądy o 180 stopni i wprowadził zakaz handlu walutami cyfrowymi. Jak myślicie czym jest podyktowana tak radykalna zmiana postawy i punktu widzenia?

Leave a comment