Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Żadne państwo jak dotąd nie podjęło się przedstawienia jednoznacznych przepisów dotyczących tego, jak powinno się traktować Bitcoin. Dlatego toczącą się w Izraelu sprawa wzbudza ciekawość i dyskusję dotyczącą obecnej sytuacji tej kryptowaluty.

Problemy z podatkami

Przedsiębiorca Noam Copel (właściciel startupu blockchainowego DAV) przed sądem tłumaczył, że BTC ma cechy obcej waluty i z racji tego nie zapłacił podatku od zysków kapitałowych. Mężczyzna uważa, że wszelkie te zyski winny być traktowane jako różnice kursowe niewynikające z działalności gospodarczej. W jego przypadku przychód okazał się dość duży. W 2011 roku zakupił kryptowalutę i po dwóch latach na sprzedaży zyskał ponad 2,3 mln dolarów. 

Zobacz również: Bitcoin Trader Opinie i Zarobki 

Bitcoin taki sam jak aktywa?

Sąd przychylił się jednak do interpretacji prawnej tamtejszego urzędu podatkowego, odrzucając tym samym sensowność tłumaczeń Copela. Według wytycznych urzędu podatkowego Bitcoina nie można porównywać do obcej waluty, nie spełnia on bowiem wymaganych kryteriów. Najbliżej jest mu do warunków aktywy, zatem jego sprzedaż musi zostać opodatkowana.

Noam Copel zobowiązany został wyrokiem z 20 maja do zapłaty 3 milionów szekli (około 800 tys dolarów). Sędzia uzasadniając wydane orzeczenie wspomniał, że państwo nadal nie określiło definicji Bitcoina i ciężko byłoby traktować go jako walutę podczas spraw podatkowych.

Sprawdź temat: Portfel sprzętowy Bitcoin Ledger Nano X

Temat trudny do sprecyzowania

Jak mówi Nadine Baudot-Trajtenberg – była wiceprezes izraelskiego banku centralnego, już w zeszłym roku w banku centralnym prowadzono rozmowy na temat stale zyskującego na popularności Bitcoina i tego, jak należy go postrzegać w świetle prawa. Jest to jednak o tyle trudne, że nigdzie na świecie konkretnych wytycznych w tej kwestii nie ma. Takie przepisy nie powstają, gdyż ustalenie jednoznacznych postanowień w temacie zarządzania, szacowania czy oceny ryzyka w temacie Bitcoina jest praktycznie niemożliwe. Ryzyko ponosi nie tylko klient, ale także i bank.

Leave a comment