Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Po tragicznym pożarze słynnej katedry Notre Dame we Francji, rozpoczęły się akcje nawołujące do jej odbudowy. Nie trzeba było długo czekać by działania w tej sprawie podjęła także bitcoinowa społeczność z tego kraju, uruchamiając własną zbiórkę.

Tragedia Notre Dame

15 kwietnia 2019 roku na trwałe zapisał się w pamięci i smutnych kartach historii, bowiem to tego dnia w płomieniach stanęła katedra Notre Dam – jeden z symboli Paryża, Francji, ale i całej Europy. W bólu połączyli się ludzie z całego świata, opłakując utratę tak wielkiego dziedzictwa, bowiem wskutek pożaru zniszczone zostały dach oraz iglica, a i inne fragmenty budowli uległy uszkodzeniu.

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, szybko zareagował na to wydarzenie zapowiadając obudowę Notre Dam w przeciągu kilku najbliższych lat. Zaapelował także o gromadzenie środków, bowiem na całe przedsięwzięcie potrzebne będą setki milionów dolarów, co wymaga dużej mobilizacji, także wśród najbogatszych ludzi z Francji i innych części świata. Wokół całej sprawy nie zamierza przejść też obok środowisko związane z Bitcoinem.

Bitcoinowe wsparcie

Z inicjatywą wyszedł francuski dziennikarz i specjalista do spraw kryptowalut, Gregory Raymond. Utworzył on publiczny adres zbiórki i zaapelował do bitcoinowców, by pokazali władzom Francji, że może to być dobry sposób na szybkie i nieograniczone przesłanie środków na rzecz dobrej sprawy – w tym przypadku odbudowy katedry. Stwarza to duże możliwości, bowiem rynek kryptowalut w tamtym kraju stale się rozwija, a kilkanaście tysięcy punktów i sklepów oferuje BTC w ramach kart prepaid.

To nie pierwszy raz, gdy społeczność Bitcoina pokazuje siłę oraz integrację, bowiem w ostatnim czasie ruszyła także inna akcja, po tym jak Craig S. Wright zasugerował jakoby to on był twórcą tego protokołu, a więc owianym tajemnicą Satoshim Nakamoto. Osoby próbujące to podważyć spotykają się z krokami prawnymi ze strony Wrighta, lecz szybko utworzono specjalny fundusz na rzecz pomocy prawnej w takich właśnie sytuacjach. Bitcoinowcy pokazują zatem, że tworzą prawdziwą wspólnotę, której celem jest tym razem wsparcie obudowy Notre Dame.

5/5 - (5 votes)

Leave a comment