
Podczas ostatniej bessy w roku 2019, bardzo duża liczba projektów na rynku kryptowalut upadła. Analiza wyników z DeadCoins.com, daje nam do zrozumienia, że liczba przysłowiowych „zgonów” projektów blockchainowych była o wiele mniejsza, a niżeli w roku 2018. Czy to oznacza, że Blockchain zyskuje zatem na swojej popularności?
DeadCoins.com zawiera dokładnie dane, które dotyczą 1840 kryptograficznych projektów. Zgodnie z zestawem danych w roku 2019 upadło w sumie 518 projektów. Stanowi to w obecnej chwili aż dwadzieścia procent mniejszą liczę, a niżeli liczba 647 projektów, które dokonały swojego żywota w roku 2018.
Blockchain a kostucha – czyli jak umierają młodzi bogowie?
Jak w ogóle upadły te projekty? DeadCoin.com dzieli te przysłowiowe „zgony” projektów dokładnie na cztery kategorie Dead, Scam, Hack czy też Parody. Większość projektów martwych zostały sklasyfikowane jako oszustwa. W roku 2019 oraz 2018 odpowiednio było to pięćdziesiąt osiem procent oraz pięćdziesiąt pięć procent. „Zmarłe” projekty stanowiły w roku 2019 trzydzieści pięć procent, a w roku 2018 dokładnie trzydzieści osiem procent. Reszta z rynku zniknęła z powodu hacków.
W roku 2019 większość projektów ogólnie rzecz biorąc na rynku technologii blockchain upadła już w pierwszym kwartale. Z kolei w drugim kwartale „zmarło” zaledwie osiemdziesiąt trzy projekty. Tę różnicę tłumaczyć można jako mini-bańkę, którą widzieliśmy w tym właśnie czasie na rynku BTC.
Ile w ogóle żyją startupy?
Większość projektów-oszustw ma cykl życia dużo krótszy, a niżeli zaledwie jeden rok. Z kolei zaś projekty legalne, które kończą się sporym niepowodzeniem, zazwyczaj mają cykl życia od jeden do trzech lat. Według ICObench liczba projektów w roku 2019 ICO spadła gwałtownie od marca, a z kolei liczba projektów IEO jest o kilka rzędów wielkości mniejsza, a niżeli liczba ICO.
W roku 2019 na rynku za to pojawiło się dużo więcej projektów o typie blockchain, za którym istniały korporacje czy też wojsko. Także się ocenia, że jakość ogólna projektów była dużo wyższa, a niżeli w roku 2018. Wynika to już z ankiety Global Blockchain Survey, która przeprowadzona została w roku 2019 przez Deloitte.
A jak kształtuje się przyszłość?
Wielu z nas na pewno zastanawia się jak będzie się kształtowała przyszłość? Co jak co, ale każdy z nas chciałby uzyskać jednoznaczną odpowiedź na pytanie – czego się możemy spodziewać w przyszłości? Wszystko tak naprawdę jest zależne od samego rynku oraz także społeczności kryptowalut. Z uwagi na naprawdę dużą liczbę rozpoczętych projektów w roku 2018, z których wiele naprawdę było ICO, spodziewać się możemy kontynuacji stałej „zgonów” właśnie tego typu inicjatyw, choć wiadomością dobrą dla inwestorów jest to, że liczba ogólna niepowodzeń zmalała jak i także będzie prawdopodobnie maleć razem z personalizacją dalszą rynku. Oczywiście czas pokaże jak to wszystko będzie wyglądało. Musimy się uzbroić w cierpliwość.