Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

HTC Exodus 1s to najnowszy smartfon w portfolio tajwańskiego producenta, którego szczegóły zostały właśnie ujawnione. Będzie on nie tylko zapewniał najwyższą jakość wykonania, z czego słynie marka HTC, ale przy tym będzie pełnił funkcję portfela kryptowalut, będąc przy tym pełnym węzłem Bitcoin’a.

HTC Exodus 1s – dlaczego wyjątkowy

Firma HTC już kilka miesięcy temu opublikowała modle Exodus 1, a zapowiedziany właśnie wariant 1s ma być nieco tańszą wersją, o lekko osłabionej specyfikacji. Jednak nie niższa cena i wydajność ma być tym, co najbardziej wyróżnia go od poprzednika, ale rozszerzenie jego możliwości o tzw. full node – czyli bycie pełnym węzłem sieci Bitcoin, na bieżąco aktualizowanym i w pełni zsynchronizowanym z resztą blockchaina.

Dzięki temu każdy posiadacz tego smartfona będzie dokładał swoją „cegiełkę” do bezpieczeństwa całej infrastruktury, przechowując wszystkie dane i mając możliwość ich weryfikacji. Wiąże się to z wyposażeniem telefonu w ogromną pamięć, prawdopodobniej większą niż dotychczas standardowo spotykane 256 GB, ponieważ na chwilę obecną cały rozmiar blockchaina to ponad 226 GB i stale rośnie, około 60 GB rocznie.

Przeczytaj: Bitcoin jaki bezpieczny portfel? 

Gdyby miał mieć 256 GB, użytkownikowi pozostałoby tylko mniej niż 30 GB na dane, po odjęciu plików systemowych, a po pół roku telefon straciłby możliwość bycia pełnym węzłem, właśnie z uwagi na brak miejsca. Ponadto zapowiedziany smartfon ma być wystarczająco wydajny, bo poradzić sobie z przetwarzaniem takich ilości danych.

HTC Exodus 1s Dostępność i cena

Prace nad samym modelem potwierdził dyrektor ds. decentralizacji w HTC, Phil Chen. Zapowiedział, że ma on się pojawić w III kwartale tego roku, a jego koszt ma nie przekroczyć 300 dolarów (mniej niż 1200 zł).

Jeśli to się potwierdzi, może to zapowiadać prawdziwą eksplozję popularność przenośnych węzłów sieci w smartfonach, ale również, co bardziej istotne, przyczynić się do jeszcze większej decentralizacji samego Bitcoina, co wpłynie pozytywnie na jego szybkość, stabilność i wydajność. Czas pokaże, czy pomysł HTC na wyjście z niszy przyniesie wszechstronne korzyści.

5/5 - (1 vote)

Leave a comment