Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kontrowersyjna od samego momentu swojego pojawienia się na rynku kryptowaluta Bitcoin SV ostatnio znacząco zyskuje na popularności, co niesie ze sobą zarówno wzrost jej kursu, jak i wolumenu. Okazuje się jednak, że bardzo duża część obrotów, jaka dokonuje się w jej sieci została wygenerowana sztucznie, a zatem tak duży wolumen można uznać za sfałszowany. Takie wyniki przynoszą najnowsze badania wykonane przez zajmującą się analizami i zbieraniem danych na temat aktywów kryptograficznych firmę Coinmetrics.

Sztucznie generowany wolumen Bitcoin SV

Po analizie danych zgromadzonych w raporcie Coinmetrics nie można wykluczyć, że wolumen Bitcoin SV jest w dużej części generowany sztucznie przez roboty tradingowe. Zwraca na to uwagę Timothy Peterson, jeden z analityków Cane Alternative Advisors. Może na to wskazywać niezwykle niska średnia wartość wszystkich transakcji dokonywanych w ramach sieci BSV. Peterson przyjrzał się im uważnie i okazało się, że przeciętna wartość każdej transakcji wynosi mniej niż 0,1 centa, a każdego dnia odbywa się około 700 tysięcy tego typu inwestycji. Właśnie dlatego można przypuszczać, że dochodzi do fałszowania wolumenu przez jego sztuczne „pompowanie” przy użyciu robotów.

Bitcoin (BTC) pokonany przez Teslę – Wzrost 51% w 2020r

Drugim wytłumaczeniem tak zaskakujących średnich danych mogłoby być ewentualnie skupienie się przez sieć niemal wyłącznie na obsłudze kryptowalutowych mikropłatności, które tym samym odbywałyby się znacznie częściej niż te dokonywane w ramach błyskawicznej sieci Bitcoina Lightning Network – zauważa Peterson.

Pogodowe transakcje w Bitcoin SV

Znacznie bardziej prawdopodobna wydaje się jednak ta pierwsza możliwość. Wskazuje na nią również to, że w całej sieci BSV mamy do czynienia z tylko 40 tysiącami aktywnych adresów. Do tego niemal wszystkie transakcje dokonywane w Bitcoin SV pochodzą z jednej aplikacji, której głównym przeznaczeniem jest przekazywanie informacji o… pogodzie. Wykonanych za jej pośrednictwem zostało aż 96 % wszystkich transakcji w BSV. Trudno komukolwiek byłoby uwierzyć, że korzystają z niej niemal wszyscy użytkownicy sieci stworzonej przez Craiga Wrighta oraz Calvina Ayre’a. Nawet jeśli twórcy Bitcoin SV zapewniają, że w ich sieci wykorzystywanych do transakcji jest wiele różnych aplikacji, to dane zgromadzone w raporcie Coinmetrics wyraźnie temu przeczą.

Kontrowersje od początku

Dość wiarygodne podejrzenie o fałszowanie wolumenu transakcji to już nie pierwsza kontrowersja związana z Bitcoin SV. Sam fakt, że twórcami tej kryptowaluty zostali Ayre i Wright, czyli postaci budzące skrajne emocje w środowisku, sprawił, że od początku mówi się o niej dużo i często niezbyt pozytywnie. Bitcoin SV powstał w atmosferze skandalu, gdy w listopadzie 2018 roku doszło do podziału łańcucha bloków (tzw. „hard fork”) używanego w sieci Bitcoin Cash, który był wynikiem konfliktu między dwiema grupami użytkowników o wielkość stosowanych bloków. Wright i Ayre opowiadali się za blokami większymi i stworzyli sprzęt, który spełnił te wymagania, przy okazji doprowadzając do powstania nowej kryptowaluty.

Rate this post

Leave a comment