Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Według najnowszych opublikowanych badań wynika, że liczba osób określanych wielorybami, czyli posiadających w portfelu ponad 1000 BTC w ubiegłym roku wzrosła o niemal dziewięć procent. Co jeszcze ciekawsze, wbrew poprzednim historycznym działaniom odnośnie do okresów po halvingach, po przejściu trzeciego wieloryby nadal kumulują swoje zasoby bitcoinów.

Wieloryby ponownie akumulują bitcoiny

Glassnode, a więc firma zajmująca się monitorowaniem rynku bitcoina i innych aktywów udostępniła dane ujawniające ilość wielorybów z kontami zawierającymi ponad 1000 BTC. Dane dotyczą ostatniego roku.

Ilość portfeli z zawartością ponad 1000 bitcoinów przed rokiem utrzymywała się na poziomie 1725 podmiotów, jednak pod koniec lipca spadła o kilkadziesiąt portfeli, do ilości poniżej 1675. Zaraz po tej obniżce zainteresowania posiadania dużej ilości BTC poziom akumulacji zaczął wzrastać, wraz z ilością osób posiadaczy znacznych ilości BTC.

Wykres opublikowany przez Glassnode pokazuje wręcz masowy wzrost portfeli wielorybich w sierpniu roku 2019, co zbiegło się w czasie ze znacznym wzrostem najstarszej kryptowaluty świata z ceny poniżej 10 000 USD, do wartości ponad 12 tysięcy dolarów amerykańskich za sztukę.

Zachowanie tych największych inwestorów stało się przy tym w kolejnych miesiącach stabilne, by w lutym 2020 roku przyspieszyć ponownie we wzroście z nabywaniem i akumulowaniem bitcoina. Od tego czasu obserwowalny jest wyraźny wzrost w gromadzeniu bitcoina przez wieloryby, a co najdziwniejsze, nie odwiodło ich od tego trendu kryzysowe załamanie się ceny BTC w marcu, z powodu wybuchu pandemii SARS-CoV-2.

Czy są różnice pomiędzy okresami przed i po halvingu z roku 2020 a tymi z roku 2016?

Okazuje się, że wieloryby przejawiały już w przeszłości podobne zachowania. W roku 2016 został nawet odnotowany historyczny i niepobity dotąd rekord, gdy liczba portfeli z zawartością powyżej 1000 BTC wzrosła w ciągu kilku miesięcy o około 18 procent. Minęło cztery lata, a wieloryby jakby przypomniały sobie o tamtym okresie, a ich liczba ponownie zaczęła rosnąć.

Lipiec 2016 roku to czas drugiego halvingu w historii BTC, w maju tego, 2020 roku zaś mieliśmy trzeci. Wówczas tamto wydarzenie miało spory wpływ na późniejszy wzrost ceny bitcoina i można sądzić, że wzrost liczby wielorybów jest właśnie oczekiwaniem na wzrosty wartości BTC i to zarówno wówczas, jak i obecnie. Jest jednak pewna różnica.

Przed czterema laty zaraz po halvingu wieloryby zaczęły wyprzedawać swoje bitcoiny, a dane opublikowane przez Glassnode ukazują całkowicie odwrotną sytuację. Od halvingu minęło ponad miesiąc, a ilość wielorybich portfeli nie tylko nie spada, ale wciąż rośnie.

Można zauważyć, że wieloryby mogą oczekiwać spektakularnych wzrostów ceny, jak miało to miejsce kilkanaście miesięcy po halvingu z roku 2016.Wówczas bitcoin osiągnął cenę szczytową 20 000 dolarów za sztukę, może więc na wyprzedaże ich portfeli trzeba będzie poczekać do czasu mocnych wzrostów ceny BTC.

Leave a comment