Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Koronawirus w ostatnim czasie rozprzestrzenia się na inne kraje. Dotarł już do Europy, gdzie we Włoszech zbiera śmiertelne żniwo. Sytuacja ta budzi obawy inwestorów, ponieważ już widoczne są gospodarcze konsekwencje i gwałtowne spadki na rynkach akcji w Europie i Stanach Zjednoczonych. Dotyczy to również rynku kryptowalut, gdzie nastąpiło mocne załamanie. Bitcoin (BTC) spadł o 3,6% do 9 500 USD. Z silnymi stratami także Tezos, Binance Chin oraz Chainlink.

Wpływ epidemii na tradycyjne rynki

Koronawirus (znany jako COVID-19) jest już obecny w trzydziestu krajach. W ostatnich dniach gwałtownie wzrosła ilość zakażeń we Włoszech, a wirus pojawił się także w Iranie, Korei Południowej, Kuwejcie i Bahrajnie. Ta wyjątkowa sytuacja wymusiła na rządach i inwestorach wycofanie z niektórych inwestycji lub ich wstrzymanie.

Wczoraj, w poniedziałek, jeden z głównych indeksów akcji spółek na New York Stock Exchange oraz NASDAQ – Dow Jones Industrial Average (DJIA) wycofał się gwałtownie, zaliczając spadek o 1024 punkty do 27 960. Szybki spadek o 3,6% jest najgorszą korektą rynku od grudnia i lutego 2018 roku. Wycofanie z rynku przyczyniło się również do utraty wszystkich zysków Dow uzyskanych w 2020 roku.

Z kolei S&P 500 (SPX) spadł o 3,4% do 3225, a NASDAQ 100 (NDX) o 3,9% do poziomu 9079. Spowodowało to ostrą korekcję europejskich rynków. Niemiecki DAX, brytyjski FTSE 100 i francuski CAC 40 spadły o 4%. A włoski FTSE MIB stracił 6%.

Wybuch ogniska epidemii we Włoszech wystraszył również polskich inwestorów, którzy masowo wyprzedają akcje. Warszawska giełda zanotowała zatem mocne spadki. WIG20 stracił 4,5% i wynik ten jest najwyższym dziennym spadkiem od pobrexitowej sesji w czerwcu 2016 roku. Pierwszy raz od 3 lat WIG20 spadł poniżej 2000 punktów i obecnie utrzymuje się na poziomie 1956.

Analitycy sugerują, że obecne wycofanie może doprowadzić do silniejszej korekty o 10-15%. Przewiduje się, że kwarantanny w wielu dużych chińskich miastach wpłyną negatywnie na światowe rynki i handel międzynarodowy.

Gospodarz CNBC Mad Money – Jim Kramer uważa, że w tym momencie akcje są „zbyt toksyczne, by je dotykać”, gdyż firmy amerykańskie są bardzo uzależnione od produkcji w Chinach. Dodatkowo epidemia przyczyniła się do zerwanych łańcuchów dostaw, co przyczyniło się do zwolnienia biznesu na całym świecie.

Spadki na rynku kryptowalut. Bitcoin spada o 3,6%, straty XTZ, BSV i BCH

Zwolennicy kryptowalut twierdzą, że pieniądze cyfrowe i giełda z nimi związana działają odwrotnie do rynków tradycyjnych. Według nich inwestorzy potraktują kryptowaluty jako zabezpieczenie i pewnik wobec zmiennych tradycyjnych giełd. Niestety, tym razem się pomylili.

Od poniedziałku z rynku aktywów cyfrowych zniknęło około 13,5 miliarda dolarów, co przekłada się na spadek o 4,7%. W wyniku tego kapitalizacja rynkowa spadła do poziomu 276,6 miliarda dolarów. Najpopularniejsza kryptowaluta, czyli Bitcoin (BTC), spadła o 3,6% od poniedziałkowych maksimów powyżej 9950 dolarów. Obecnie jego cena zatrzymała się na niskim poziomie 9589 dolarów.

Więcej informacji na naszym forum:

Rate this post

Leave a comment